Haber Detayı
27 Ağustos 2019 - Salı 16:40
 
İYİ PARTİDE ŞOK İSTİFA
İYİ Parti Gümüşhane İl teşkilatında beklenmedik bir istifa gerçekleşti.
SİYASET Haberi


 

İYİ Parti Gümüşhane İl teşkilatında beklenmedik bir istifa gerçekleşti.

İYİ Parti Gümüşhane İl teşkilatında, parti kuruduğu günden itibaren İl Sekreterliği görevini yürütmekte olan Cengiz Günday parti yönetiminden istifa ederek ayrıldı. Yaptığı basın açıklamasında İYİ Parti İl teşkilatından da ayrıldığını ifade eden Günday, “ parti içi demokrasi hiçe sayılmıştır” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

Şahsi Davranmadım

İYİ parti’nin Gümüşhane kurucu üyelerinden olduğunu  ifade eden Günday, “Biz siyaseti, beraber yola çıktığımız arkadaşlarımızın başarılı olması, onların onur, şeref ve haysiyetlerini koruma ve kollama düsturu üzerinden yürütmeyi yol tayin etmiş insanlarız. Siyasi hayatımda bu güne kadar hiçbir arkadaşımın onurunu ve haysiyetini zedeleyecek bir faaliyetin içerisinde olmadım. Doğru bildiğimden hiç ayrılmadım. Şahsi menfaatlerimi asla parti menfaatlerinin önüme koymadım. Yola çıktıklarımı çıkarlarım uğruna satmadım. Bugün geldiğimiz noktada, muhataplarımızın böyle bir tavır ve duruş sergilemediğini anlamış bulunmaktayım” ifadeleri kullandı.

 

Değişen nedir.

İYİ Parti Gümüşhane İl Başkanı Ali Ateş’in Parti içi demokrasiyi ihlal ettiğini söyleyen Günday, “Sayın İl Başkanının 24 Haziran seçimlerinden bugüne defalarca görevi bırakacağını beyan etmesine, özellikle 31 Mart seçimleri sonrasında Partiye düğünler ve cenazeler hariç uğramamasına rağmen bir hemşerimiz İstanbul’da Genel Müdür olarak atanıyor, bu arkadaş siyasi geleceğini ona göre şekillendiriyor ve almış olduğu istifa kararından vazgeçiyor. Parti ve görev samimiyeti nedir kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Sayın İl Başkanının istifa etmek istemesine sebep olan,  işlerinin ve sağlığının bozulması, yorgunluğu gibi sebeplerin hangisinin bu süreç içerisinde düzeldiğine ve bu durumun düzelmesine dair hangi gelişmeler yaşandığını bilememekteyiz.

İl Başkanının istifa edeceğini beyan ettiği bu bir yıllık süre içerisinde şahsımızın İl Başkanlığı görevi ile ilgili herhangi bir talebi olmamasına rağmen, ismimizi kamuoyuna neden duyurduğunu, bunu öncelikli olarak bizimle değil de 3. Şahıslarla neden paylaştığını,  yine istifadan vazgeçmesini de benimle değil de neden 3. Şahıslar aracılığı ile tarafıma ilettiğini hala anlamış değilim. Partimizin 4. Olağanüstü kurultayına giderken, Sayın Genel Başkanımızla görüşeceğini ve devam etmesi yönünde bir telkin olması halinde de Genel Başkanımızdan affını isteyeceğini açıklamasına rağmen bu kararından onu vazgeçiren sebepler nelerdir.

Bu durum hangi siyasi parti de olursa olsun, bir il başkanının böyle sebeplerle istifa etmek istediğini topluma deklare etmesinin sonucunda sözünü yere düşürmemesi ve topluma örnek bir davranış göstermesi gerektiği kanaatindeyim” dedi.

 

Parti İçi Demokrasi’nin önü tıkanmıştır

 

İYİ Parti İl Başkanı Ali Ateş’in bu şekilde davranmasına anlam veremediğini ifade eden Günday, “31 Mart seçimlerinden sonra Sayın Merkez İlçe Başkanımız ve bir grup arkadaşımız ile başlattığımız istişare faaliyetinin önünün kesilmesi için Partimize ait araçların plakalarının sökülmesi gibi engellemeler yapmasına da bir mana verememiştik, bunun için de muhtelif sebeplerin (Plakaların düştüğü, vb. gibi) öne sürülmesi ki araçlara ait plakalar bizim baskımız sonucunda tekrar yerine takılmıştır.

 Bütün yapılanları buradan paylaşamayacağımdan sadece bunu örnek olarak kamuoyunun dikkatine sunmak istedim.

Bizleri daha önce görev yaptığımız siyasi partiden istifa ettiren sebeplerin bir çoğu son dönemlerde cereyan etmeye, İl Başkanı tarafından bu açıkça ifade edilmeye başlanmıştır. (Bana rağmen ne yapıyorsanız yapında görelim, ben istediğimin üstünü çizerim, istediğimi harcarım vb. gibi) Bu durumda burada kalmamızın kendimizi inkar anlamına geleceği malumunuzdur.

 Parti faaliyetlerine katılmayan, seçim sürecinde aktif  rol almayan ve siyasi partiler için çok önemli bir kriter olan seçimlerde il dışında kalarak hiç bir organizasyona ve seçim faaliyetine katılmayıp son bir iki gün kerhen faaliyetlere katılanlar hakkında herhangi bir tavır almamasını, özellikle ilçelerimizde aday çıkarılmamasına ki bu konuda aday bulunamıyorsa İlçe Başkanlarının istifa ettirilerek aday edilmesi yönündeki talebimizi dikkate almamasını ve bu görüşlerimize duyarsız kalmasının sonuçlarını şimdi görmekteyiz” dedi.

 

Ortaya çıkan bu durumdan rahatsızlığını dile getiren Günday, açıklamalarına şöyle devam etti, “Teşkilatçılık anlayışımız gereği, aday çıkarmadığımız bölgelerde seçmenimizin bir başka partiye kayacağını ve başka bir partiye oy veren seçmenimizi tekrar partimize dahil etmenin zor olacağını, bu sebeple her ne olursa olsun mutlaka bütün seçim çevrelerinde aday çıkarmamız gerektiği tarafımdan birkaç kez kendilerine iletilmesine rağmen herhangi bir tedbir alınmadığı ortadadır. Aday çıkarmadığımız bölgelerde seçmenimiz alternatifsiz bırakılarak, siyasi rakibimiz olan cumhur ittifakı adaylarına yönelmiş ve oy vermiştir.

 

Şimdi ise tarafımıza ulaşan bilgilere göre, seçime kadar İYİ Partili olup, seçimde Millet İttifakı Paydaşlarının adaylarına değil de siyasi rakibimiz adaylara oy veren bazı isimlerin tekrar İlçe Başkanlığı ve Yöneticilik gibi sıfatlarla görevlendirilme yoluna gidildiği anlaşılmaktadır.

 

Bedeni İYİ Partide ruhu başka yerlerde olup, Belediye Başkanlığı, İl Genel Meclisi Üyeliği gibi önemli yönetim mekanizmalarının seçiminde partimizin hassasiyetlerini değil de kişisel menfaatleri gereği oy kullanan bazı şahısların hala önemli mevkilerde olduğu malumumuzdur.

 

Biz bu gibi kumpasları 1999 – 2015 yılları arasında da yaşadık ve gördük. Partimizin gelmiş olduğu konum itibariyle bu konuyu engelleme şansımızın olduğunu düşündük ama gördük ki batı cephesinde değişen bir şey yok. Genel Merkezden talep ettiğimiz istişare edelim, bu konuları yerinde inceleyin sonra hep beraber gereğini yapalım davetimiz sonuçsuz kalmış, hatta bu talebimiz ve yapılan görüşmelerin içeriği, rahatsızlık konusu olan herkesle paylaşılmıştır.

 

Gelinen noktada, piyasa da şahsımızla ilgili olarak “parası yok” lafı ise ayrıca bir yaradır. Doğrudur yeterli paramız olmayabilir ancak bunu gündeme getiren siyasi baronlara şunu açıkça duyurmak istiyorum.

Sizin paranız varsa aileniz sevinsin, biz şerefimizi onurumuzu para için el diline düşürenlerle birlikte olmayacağız. Şunu unutmayın paranız var diye siz ağa, biz maraba değiliz. Size maraba olmayacağız.

Siz bizi adam yerine koymayın, bizi adam yerine koyanlar, gücümüz, makamımız ya da paramızdan dolayı değil (ki bunların hiç biri yok)Türk Milliyetçisi olduğumuz için koyuyorlar. Bu tavırlarınızdan dolayı onların yüzünü yere baktırmayacağız.  

Son olarak Sayın Genel Başkanımızın tüm çabalarının, tüm emeklerinin, tüm özverili çalışmalarının (küçük olsun bizim olsun, kimse bizi eleştiremez, biz varsak bu parti yaşar, bizim paramız var öyleyse güç biziz mantığı ile) heba olacağı ve yazık olacağı görüşündeyiz. İstişare kapıları yine kapandı, insanlar hor görülmeye, bazılarının azarlanmaya başladığı bu ortamın bozulmasına vesile olması amacıyla bu metni kaleme alarak, sesimizi duyurmaya çalıştık.

Bütün dostlara, arkadaşlara selam olsun, bir hakkım varsa helal olsun, üzerimde hakkı olanlar da helal etsin. Der ya Reyhani Baba, Tuz ektiler çalıştığım çabaya, emeğimi suya döktüm gidirem.

Bizler parası olmadığı için mezkur isimler kadar (parti zaviyesinden) önemi ve faydası olmayan insanlarız, çetin yollar aşmaya layık olmayan bir yufka yürekli sayınız. Ama bir kardeşimizin dediği gibi fazla sövmeyiniz” sözleri ile açıklamasını sonlandırdı.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İYİ, PARTİDE, ŞOK, İSTİFA,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
70
0
6
4
22
32
2
Fenerbahçe
66
0
7
6
20
33
3
Galatasaray
62
0
8
5
19
32
4
Trabzonspor
58
0
7
10
16
33
5
Alanyaspor
52
0
11
7
15
33
6
Gaziantep FK
50
0
8
11
13
32
7
Hatayspor
49
0
11
7
14
32
8
Fatih Karagümrük
49
0
10
10
13
33
9
Sivasspor
47
0
7
14
11
32
10
Göztepe
46
0
11
10
12
33
11
Antalyaspor
42
0
9
15
9
33
12
Konyaspor
40
0
12
10
10
32
13
MKE Ankaragücü
36
0
16
6
10
32
14
Çaykur Rizespor
36
0
12
12
8
32
15
Kasımpaşa
36
0
15
9
9
33
16
Yeni Malatyaspor
34
0
12
13
7
32
17
Başakşehir FK
33
0
15
9
8
32
18
Kayserispor
33
0
15
9
8
32
19
Gençlerbirliği
31
0
17
7
8
32
20
BB Erzurumspor
28
0
17
10
6
33
21
Denizlispor
26
0
18
8
6
32
Özlü Sözler
Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.


HZ.ALİ (R.A)
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı