Haber Detayı
04 Mart 2022 - Cuma 15:45
 
“Merkez Bankası Başkanı Mevsimlik İşçiye Döndü”
Cumhuriyet Halk Partisi’nin Esnaf Masası heyeti kapsamında ki 12 Milletvekili bir dizi temaslarda bulunmak için dün Gümüşhane’ye gelerek açıklamalarda bulundu.
GÜMÜŞHANE Haberi


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığındaki 12 Milletvekilinden oluşan CHP Esnaf Masası Heyeti, Gümüşhane esnafın dertlerini dinlemek için dün Gümüşhane’ye geldi. Erzurum ve Bayburt’ da gerçekleştirdikleri ziyaretlerin ardından Gümüşhane’ye gelen CHP Esnaf Masası Heyeti, esnaf başta olmak üzere sanayi, ticaret ve meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve derneklerle bir araya gelerek vatandaşların sorunlarını dinledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Gümüşhane İl Binasında düzenledikleri basın açıklamasında gazeteciler ile bir araya gelen heyet, ülke ve yerel sorunlar üzerine basın açıklaması yaptı. Heyet adına açıklamayı gerçekleştiren Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, millet ittifakı, ülke ekonomisinde yaşanan ekonomik sıkıntılar, cumhurbaşkanlığı sistemi, işsizlik, enflasyon ve daha birçok konuya değinerek önemli değerlendirmelerde bulundu. 

 Dünyanın En Büyük Sekizinci Enflasyonuna Sahibiz.

Birçok konuya değinerek önemli değerlendirmelerde bulunan Ağbaba,” enflasyonun son 20 yılın en yüksek rakamlarına ulaştığı bir dönemi hep beraber yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl bugünlerde mazot fiyatı 18 TL’yi aşacak deseydik kimse inanmazdı. Bugün mazot fiyatları maalesef üç katına çıkmış durumda. Türkiye’nin yoksullaşıyor ve bugün ki milli gelirimiz 2002’den daha düşük durumda. Dünyanın 10 ekonomisinden birisi olacağımızı söyleyenler şunu bilsin ki dünyanın en büyük sekizinci enflasyonuna sahibiz. Türkiye’de ki gençlerimizin yüzde 70’i kendi ülkesinde gelecek aramıyor, yurtdışına gidiyor. Gençlerimizin tekrar bu ülkede hayal kurabileceği bu ülkeye yuva kurabileceği, bu ülkede bir iş kurabileceği düzeni getirmemiz lazım. Hiçbir genç siyasi görüşünden dolayı devlette dışlanmayacak. Dayısı olan değil hakkı olan iş bulacak diyoruz. Bu devlete liyakat sistemini getirmek ve mülakat sistemini kaldırmak bizim boynumuzun borcudur. Merkez bankası başkanı mevsimlik işçi gibi 6 ayda bir değişiyor” diye konuştu.

“Amacımız Türkiye’de Barışı Tekrar İnşa Etmek”

Millet ittifakı olarak asıl amaçlarının ülkede hakim olan tek adam rejimini ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Millet ittifakı, tek adamlığa karşı demokrasiyi savunan, diktaya karşı özgürlüğü savunan insanlar tarafından kurulan bir ittifak. Bu ittifakta korku ve çıkar yok. Bu İttifakın temel amacı, bütün ittifak ortaklarının da söylediği gibi Türkiye’de barışı ve kardeşliği tekrar inşa etmek… Tek adamlılık sisteminin Türkiye’ye neler getirdiğini hep birlikte gördük. Başta ki kim olursa olsun tek adam sistemi Türkiye’nin büyümesini sağlayamayacağı gibi işsizliğin giderek artacağını ve döviz kurlarının artacağını ittifak ortakları ile birlikte hep beraber söylemeye çalıştık” dedi.  

“Milli Gelirimiz 2002’den Daha Düşük Durumda”

Türkiye’de son dönemde işsizliğin tavan yaptığına dikkat çeken Ağbaba, “Bugün ülkenin geldiği nokta da işsizliğin tavan yaptığı, enflasyonun son 20 yılın en yüksek rakamlarına ulaştığı bir dönemi hep beraber yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl bugünlerde mazot fiyatı 18 TL’yi aşacak deseydik kimse inanmazdı. Bugün mazot fiyatları maalesef üç katına çıkmış durumda. Türkiye’nin yoksullaşıyor ve bugün ki milli gelirimiz 2002’den daha düşük durumda. Dünyanın 10 ekonomisinden birisi olacağımızı söyleyenler şunu bilsin ki dünyanın en büyük sekizinci enflasyonuna sahibiz. Devlette liyakati yok ederek, bağımsız olması gereken kurumları bağımlı hale getirerek maalesef Türkiye ekonomisinin çökmesine yol açtı. Türkiye bir ekonomik kriz değil ekonomik buhran yaşıyor. Avrupa’da bizden daha yüksek enflasyon oranına sahip olan ülke yok. Avrupa’da bizden fazla akaryakıta zam yapan bir ülke yok. Bizden daha fazla doğalgaza zam yapan ülke yok. Bizden daha fazla elektriğe zam yapan ülke yok. Üretimden kopartılan ve dışa bağımlı hale gelen hatta elektriğini bile ödeyemeyen bir ülke ile karşı karşıyayız. Bugün bulunduğumuz noktanın tek sebebi tek kişilik hükümet sistemi dedikleri rejimin adıdır. Bizimde amacımız güçlendirilmiş parlamenter demokrasisini tekrar Türkiye’ye inşa etmek” şeklinde konuştu.  

“Merkez Bankası Başkanı Mevsimlik İşçi Gibi 6 Ayda Bir Değişiyor”

Ağbaba, açıklamalarının devamında millet ittifakı olarak amaçlarının ülkeye tekrar barışı inşa etmek olduğuna vurgu yaparak, “Yargının bağımsız olduğu ve hukuk güvencesinin olduğu bir sistemi hâkim kılacağız. Geçtiğimiz günlerde 6 siyasi partinin lideri amacımızın bir çıkar ve korku ittifakı olmadığını duyurdular. Bizim amacımız bu ülkeye tekrar barışı inşa etmektir. Ülkemizde yoğun bir genç işsizlik var. Neredeyse her iki gençten birisi işsiz, TUİK verilerine göre her üç gençten birisi işsiz. Bugün sınavlara girip yüksek puan almalarına rağmen maalesef devlet kapısının önünden geçemiyorlar. Mülakat denen bir ucubeyi ve ahlaksızlığı gençlerimizin önüne koydular. Türkiye’de ki gençlerimizin yüzde 70’i kendi ülkesinde gelecek aramıyor, yurtdışına gidiyor. Gençlerimizin tekrar bu ülkede hayal kurabileceği bu ülkeye yuva kurabileceği, bu ülkede bir iş kurabileceği düzeni getirmemiz lazım. Hiçbir genç siyasi görüşünden dolayı devlette dışlanmayacak. Dayısı olan değil hakkı olan iş bulacak diyoruz. Bu devlete liyakat sistemini getirmek ve mülakat sistemini kaldırmak bizim boynumuzun borcudur. Merkez bankası başkanı mevsimlik işçi gibi 6 ayda bir değişiyor. Liyakat sahibi olmayan insanlarla Türkiye zaman kaybetmeye devam ediyor. İmzalamış olduğumu bu metinin Türkiye’yi aydınlığa çıkartacağına inancımız tam” diye konuştu.

“Türkiye Enflasyonda Arjantin’i Geçmiş Durumda”

Türkiye’de olası bir seçimin kaçınılmaz olduğunu savunan Ağbaba, “Türkiye’ye derhal sandığı getrin, olası bir seçim kaçınılmazdır. TUİK enflasyon verilerini açıkladı. Yıllık enflasyonumuz yüzde 54,4 olarak açıklandı. Sarayın enflasyonu bu, sokağın enflasyonu ise yüzde 123,8. Üretici fiyat endeksi ise yüzde 105. Bu ne demek önümüzde ki dönem bu oranın tüketici enflasyonuna da yansıması demek. Bu enflasyon da son dönemde yapılan LPG, akaryakıt zamları yok. Hatta gıdadan KDV yüzde 8’Den yüze 1’e indirilmesine rağmen enflasyon bu. Türkiye enflasyonda Arjantin’i geçmiş durumda. Asgari ücretin 2022 yılı için zam oranı yüzde 50 idi. Memur ve memur emeklisine verilen zam oranı ise yüzde 30,9 idi. BAĞ-KUR emeklisine verilen zam ise 25,47 idi. Verilen zamlar kuru ekmeğin fiyatının artışının altında kaldı. Maalesef verilen yüzde 50 zam asgari ücret daha 3 ay bile olmadan yok olmuş, alım gücümüz düşmüş durumda. Kur yükseldi, faizler uçtu, enflasyon kontrolden çıktı, kısacası nebatinin ya tutarsa modeli patlamış oldu. Olan Türkiye’de ki fakir fukara insanımıza oldu”  dedi.  

“Şatafata Son Verip, İsraf Düzenini Yıkacağız”

Türkiye’nin sefalet endeksi rakamlarında rekor kırdığını açıklayan Ağbaba, “Türkiye’nin yüzde sefalet endeksi 65,6 olarak hesaplanarak G-20 ülkeleri arasında ki en yüksek ülke oldu. Bütün uyarılarımıza rağmen savurganlık devam ediyor. AKP sözcüleri ya millet ittifakına ağır laflar söylüyorlar ya da CHP’yi eleştiriyorlar. Basın toplantılarının yüzde 40’ını CHP’ye ayırıyorlar. Rusya Ukrayna’yı işgale başlamış, utanmasalar savaşı Kılıçdaroğlu çıkardı diyecekler. Sokağa çıkın Türkiye’nin gerçeklerini görürsünüz ama hala rüyada yaşayan bir hükümet ile karşı karşıyayız. Biz şatafata son vereceğiz, israf düzenini yıkacağız. Almanya dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi ve dünyanın en büyük araba markalarını üretiyor. Almanya bizden zengin, toplam makam aracı sayısı 9 bin, yoksul Anadolu’yu yöneten hükümetin makam aracı sayısı 125 bin. Bu düzene son vereceğiz. Almanya’da 1 olan özel uçak sayısı bizim ülkemizde 13 adet. Sayıştay’ı anayasada bir kurum haline getireceğiz ve Sayıştay millet meclisi adına devlet organlarını denetlemeye devam edecek. Türkiye’de milletvekilliğinden zenginleşen, rüşvet alan, hırsızlık yapan siyasiler var. Bunu siyasi etik yasası ile tekrar itibarı kazandıracağız. Hiç kimse bulunduğu makamdan dolayı zenginleşmeyecek” sözlerini ekledi.    

“Meclis’te Gümüşhane’nin Sesini Duyamıyoruz”

Son olarak Gümüşhane’de ki mevcut durum ile ilgili de yorum yapan Ağbaba, “Gümüşhane bizim önemsediğimiz bir ilimiz, inşallah önümüzde ki dönemde buradan bir milletvekili çıkartabiliriz de Gümüşhane’nin sesi olur. Gümüşhane’yi mecliste duyabiliyor musunuz bilmiyorum ama biz duymuyoruz. Umarım Gümüşhane’nin dertlerini ve sorunlarını dile getirecek bir milletvekilini meclise gönderirsiniz. Yaşanan sorunlar belli, hastane ile ilgili iddialar çok vahim ve hesap soranda hesap verende hiç kimse yok” ifadelerini kullandı.

CHP Esnaf Masası Heyeti parti binasında yaptıkları açıklamanın ardından Gümüşhane merkez ve ilçelerinde esnaf ziyaretlerini gerçekleştirdi. Gümüşhane merkez ilçe programında Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında ki bazı milletvekilleri Gazeteciler Cemiyeti, Organize Sanayi Bölgesi ve Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir dizi temaslarda bulundu. Program kapsamında ki diğer milletvekilleri ise Torul, Kürtün, Kelkit ve Şiran’da esnafla bir araya gelerek sorunlarını ve dertlerini dinledi. CHP heyetini  Gümüşhane programı gerçekleştirdikleri ziyaretlerin ardından son buldu.  

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Merkez, Bankası, Başkanı, Mevsimlik, İşçiye, Döndü”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Giresunspor
0
0
0
0
0
0
2
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
3
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
4
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
5
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
8
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
9
İstanbulspor
0
0
0
0
0
0
10
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
11
Adana Demirspor
0
0
0
0
0
0
12
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
13
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
14
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
15
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
18
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
19
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
Özlü Sözler
Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.


HZ.ALİ (R.A)
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı