Haber Detayı
14 Kasım 2017 - Salı 08:26
 
Rektör Fakülte İçin Net Cevap Vermedi
Rektör Zeybek; Basına Yansıyan “Kelkit’e Fakülte” sözünün ilçeyi güçlendirmek için verildiğini söylese de;
KELKİT Haberi


Rektör Zeybek; Basına Yansıyan “Kelkit’e Fakülte” sözünün ilçeyi güçlendirmek için verildiğini söylese de;

 

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, göreve geldiği günden beri anlayış olarak; bir yıl, iki yıl açıldıktan sonra kapatılmak durumunda kalınan bölümler yerine, “Kalıcı, sürdürebilir, devamı gelen, ilçelerin şartlarına uygun, daha uzun vadeli hizmet edecek programlar açmak” düşüncesini benimsediklerini söyledi.Zeybek, Kelkit’in Gümüşhane için öneminin farkında olduklarını belirterek, “En kalabalık nüfuslu ilçemiz. Topoğrafik yapısı da gelişmeye müsait. Onun için de gelişen bir ilçemiz. Kelkit’e önem verdiğimizi göstermek için ilk senato toplantımızı orada yaptık. Sağ olsunlar, bizi iyi ağırladılar, gayet güzel bir toplantı oldu. O zaman aktif 2 programı Kelkit’e taşımıştık. Üç de yeni program hazırlığı yaptık. Amacımız gerçekten Kelkit’i güçlendirmekti” dedi.

 

“MYO’larına Sınavsız Geçiş Kalktı”

 

Bu sene Türkiye genelinde ilk defa meslek yüksek okullarına sınavsız geçiş kaldırıldığı için Türkiye genelinde olduğu gibi Gümüşhane Üniversitesi’nin meslek yüksek okullarında da öğrenci yerleştirmede geçen yıla göre azalma yaşandığını kaydeden Rektör Zeybek, şöyle devam etti: “ Buna rağmen biz, Türkiye ortalamasının yine de üzerindeyiz. Bu bilgiyi kamuoyu ile paylaşmıştık. Gerek aktif olarak taşıdığımız 2 program gerekse yeni açılan bazı programlarımıza tıpkı Şiran, Köse, Torul ve merkez ilçede olduğu gibi Kelkit ilçemize yerleşen öğrenci sayısında bir azalma oldu. Bunun temel sebebi buydu, yoksa yeni açılacak programlarla sayının çokça artacağını planlamıştık.”

 

“Tercihi Öğrenci Yapıyor”

Programların tercihini öğrencinin yaptığını, programı artırmanın öğrencinin artması anlamına gelmediğini ifade eden Prof. Dr. Zeybek, şunları kaydetti: “Her şeyden önce şunu görmeliyiz; korkunç bir öğrenci kapma yarışı var, bizim üniversiteler olarak, buraya başarılı öğrencileri çekebilecek bir takım imkânları ve kolaylıkları artırmamız lazım. Burs gibi, barınma hizmetleri gibi. Başarılı öğrencilerin gelmesi lazım. Yurt dışından gelecek öğrencilerin sayısını artırmamız lazım. Bu sayılar bizde çok çok az. Kısa vadede yüzün üzerine, uzun vadede de binin üzerine çıkarmalıyız. Buna yönelik hazırlıkları yapmaya çalışıyoruz. Öğrencilerin tercihleri kendileri yaptıkları için bizim hangi ilçeyi tercih edeceğine dair bir etkimiz söz konusu değildir. Üniversite sayısı hızla arttı. Gerek devlet üniversite sayısı gerekse vakıf üniversite sayısı arttı. Buna karşılık üniversite çağında öğrenim görecek nüfus sayısı da gittikçe azalıyor. Dolayısıyla bütün üniversiteler öğrenci sayısını çok fazla artırmak bir yana mevcut öğrenciyi üniversiteye çekebilecek tedbirler almaya çalışıyorlar. Gümüşhane Üniversitesi olarak derece ile gelmiş bir öğrenciye burs verebilecek bir vakıf imkânına sahip değiliz. Ben Gümüşhaneli iş adamlarımızdan, yöneticilerimizden bir vakfın kurulması noktasında destek bekliyorum. O vakıf sayesinde biz yüzlerce, binlerce başarılı öğrenciye burs verebileceğiz ve daha fazla öğrenciyi çekebileceğiz.”

“İlçelerimizi Güçlendireceğimizi Vaat Ettik”

Birim adı kullanmadan ilçeleri güçlendirmeyi vaat ettiklerini anlatan Zeybek, “Bu kapsamda da ilçelerimizi güçlendirmek için hazırlıklarımız devam ediyor. İkinci senato toplantımızı Şiran ilçemizde yaptık. Kısmet olursa üçüncüsünü Köse’de yapacağız. Birimlerimizi, yöneticilerimizi, bin bir fedakârlıkla oralarda hizmet etmekte olan öğretim elamanlarımızı, öğretim üyelerimizi, idari personelimizi yerinde ziyaret ediyoruz. Daha sonra ilçe yöneticilerimizle, kaymakamlarımızla, belediye başkanlarımızla istişare edip, oradaki birimlerimize hangi akılcı dokunuşlarla daha sağlıklı geliştirebiliriz, birlikte kararlaştırıyoruz” diye konuştu.

“Çalışanla Çalışmayanı Ayırt Etmek Görevimiz”

Rektörlük görevine başladığında çalışanların özlük haklarına dokunmama sözü verdiklerini anımsatan Prof. Dr. Zeybek, “Biz geldiğimizde doçentlik, profesörlük süresi dolmuş ama kadro alamamış arkadaşlarımız vardı. Derhal onların mağduriyetini giderdik. Bunun dışında üniversitede bazı birimlerde görev değişikliği oluyor. Bu da tamamen işleyişin daha sağlıklı yürümesi, aksayan birimlerde aksaklıkların giderilmesi içindir. Yoksa çalışan arkadaşlarımız görev yerlerinde görevlerine devam ediyorlar. Burası bir devlet üniversitesi, hepimiz devletimize, milletimize çalışıyoruz, hizmet üretiyoruz, empati yapıp öyle çalışıyoruz. Çalışanla çalışmayanı ayırt etmek de yönetici olarak bizim görevimizdir” açıklamasında bulundu.

“Toplam Öğrenci Sayımız 20 Bin”

Gümüşhane Üniversitesi’nde toplam öğrenci sayısının 20 bin civarında olduğunu belirten Zeybek, açıklamasını şöyle tamamladı: “Meslek yüksek okullarında azalma olmasına rağmen kayıtlı öğrenci sayımız 20 binin civarındadır. Ek yerleştirme ile öğrenci almayı planladığımız programlarımıza, bölümlerimize öğrenci alamadık. 3-4 programımız öğretim görevlisi kadrosu tamamlandığında öğrenci alabilecek duruma gelecek. İktisadi ve İdari Bilimler fakülteleri, Türkiye’de özellikle Ankara’nın doğusunda olan illerde işletme ve iktisat bölümlerindeki öğrenci sayılarında çok ciddi düşüşler yaşanıyor. Bu sadece Gümüşhane Üniversitesi’nin değil, Sivas’ın doğusundaki birçok üniversitenin yaşadığı bir tablo oldu. Bu sene 4 puanda lise mezunları üniversiteye yerleşecek. Bu sene bu tablonun bu bölümler lehine değişeceğini bütün kamuoyu bekliyor.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Rektör, Fakülte, İçin, Net, Cevap, Vermedi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Beşiktaş
15
0
1
3
4
8
5
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
6
Antalyaspor
13
0
3
1
4
8
7
Alanyaspor
12
0
4
0
4
8
8
Göztepe
12
0
4
0
4
8
9
Yeni Malatyaspor
12
0
2
3
3
8
10
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
11
Ankaragücü
10
0
4
1
3
8
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
16
Çaykur Rizespor
7
0
3
4
1
8
17
Bb Erzurumspor
5
0
5
2
1
8
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Özlü Sözler
Ayağa kalkarsan hizmet kastiyle kalk, eğer konuşacak olursan hikmetle konuş, oturacağın zaman hürmetle otur…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı