Haber Detayı
28 Haziran 2019 - Cuma 20:29
 
Seçimler Bitti, Sıra Geçimde
GÜMÜŞHANE Haberi


Türkiye yılbaşından beri girdiği seçim sürecinden ancak çıkabildi. 31 Mart’ın ardından ilan edilen 23 Haziran İstanbul seçimi ekonomik kriz altındaki vatandaşı bezdirdi.

 

İstanbul seçimlerinin ardından Gümüşhane Ticaret Odası Başkanı İsmail  Akçay ve Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Beyler Kara'ya gündemi sorduk. Ortak kanaat; “Türkiye Gerçek Gündemine Dönmeli” şeklinde çıktı.Yerel seçimler nedeniyle çok zaman kaybettik diyen Başkan Akçay,"Seçimlerle çok zaman kaybettik. Artık seçimi bitirdik. Geçimi konuşmanın zamanı geldi. Ülkenin gerçek gündemi geçim, üretim ,işsizlik ve ihracat. Biz zengin bir ülke olmamız lazım. Zenginleşmenin tek yolu, daha çok istihdam, daha çok üretim ve daha çok ihracat. Bu üç argümanı dengeli bir şekilde en kısa zamanda rayına oturtmamız lazım. Hükümetimizin yarın Bismillah diyerek bu konudaki yapısal reformları başlatması lazım" dedi.

"Toplum Yararı Programların Derhal Kapatılması Lazım"

Özellikle son yıllarda çok sıkça arka arkaya çıkan teşviklerden uygulama alanında büyük zorluklar olduğunun altını çizen Başkan Akçay," İyi niyetlerle hükümetimizin çıkarmış olduğu teşviklerde uygulama alanında çok fazla kurum ve çok fazla kural oluşu ,teşviklerin amacına ulaşmasını engelledi. Bu kadar kurum ve kuralların olduğu teşviklerden, sonuç alamadık. Yatırımcılarda gelmedi ve mevcut işletmecilerimizde işlerini bu teşviklerden istifade ederek büyütemedi. İstihdam sayımızı istediğimiz ölçüde artıramadık. Çünkü teşvikler biraz karmaşık bir yapı içerisinde uygulamaya konuldu. Bu yüzden teşviklerin sadeleştirilmesi lazım. Toplum yararı programların derhal kapatılması lazım. Kaynak israfının en büyük sebeplerinden bir tanesi de toplum yararı programlardır. İş dünyası olarak benim ve arkadaşlarımın tespiti bu yöndedir. Nasıl ki enflasyonla topyekun mücadele ediyorsak. İsraflarla da top yekûn mücadele etmemiz lazım. Kayıt dışı ekonomiyi derhal çözmemiz lazım. Bu kadar yapılan çalışmalara rağmen halen ülkemizde kayıt dışı ekonomi olduğunu hepimiz biliyoruz. Zor bir iştir ama illegal ve enformel sektörlerden kaynaklanan bu kayıt dışı ekonomide bir an önce kayıta alınması lazım" dedi.

"Vergi Reformu Yeniden Yapılanmalı"

Vergi reformunun sil baştan ele alınıp yenilenmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Akçay,"Vergi reformumuz bekliyor halen. Vergi reformumuzu da ele alıp sil baştan yenilememiz lazım. Bizim toplam vergiler içerisindeki dolaylı vergilerin oranı yüzde 75. Yani ülkemizin en zengin ve en fakir insanı da verginin yüzde 75’ini ödüyor. Kurumlar vergisi ve gerçek gelir vergisi ise yüzde 25. Bu normal gelişmekte olan ülkelerde böyle değil.Bu konunun da bir an önce çözüme kavuşturulması lazım. Kamuyu aksiyonel hale getirmeliyiz. Yani iş dünyası ve özel sektör olarak kamudan beklediğimiz oranda hizmet alamıyoruz. Kamunun daha aksiyonel olmasını ve hızlı hareket etmesini istiyoruz" dedi.

‘’Seçimler Kamuoyunu Hantallaştırdı’’

Uzun zamandır seçimlerin konuşulmasından kamuoyunda bir hantallaşma olduğunu ve buradan çıkmak için hızlı hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Akçay,"Uzun zamandır seçimlerin konuşulmasının etkisinden mi olsa gerek kamuoyunda da  bir hantallaşmanın olduğunu görüyoruz. Daha hızlı hareket edilmeli. Özel sektör ve milletin işleriyle alakalı daha çözüm odaklı.Daha zaman tasarruflu ve daha sonuç odaklı çalışmaya yönelmeli kanaatindeyiz. Önümüzdeki dört yılda artık seçimi konuşmak istemiyoruz. Seçimin defterini 23 Haziran akşamında kapattık. Artık bütün enerjimizi bütün gücümüzü ve mesaimizi ekonomiye vermemiz lazım. Ekonomiyi işler hale getirmemiz lazım. Yüzde beşleri ve yedileri gördüğümüz  büyüme hızlarını tekrar yakalamaya odaklanmamız lazım. Biz büyük bir milletiz 16 imparatorluk kurmuş bir milletin evlatları olarak biz yeni destanlar yazmaya hazırız. Ben umutluyum. Önümüzde çok güzel günler olacak. Bu yapısal reformlarla beraber ihtiyacımız olan ülkenin refah düzeyini artıracak tedbirler en kısa zamanda alınacaktır. Biz büyümeye ve refah seviyemizi bütün toplum olarak artırmaya devam edeceğimize yürekten inanıyorum" ifadelerini kullandı.

 Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beyler Kara ise" Seçimler bitti .Artık her şeyimizi ,enerjimizi ekonomiye vermemiz lazım "dedi

"Bütün Enerjimizi Ekonomiye Vermemiz Lazım "

Başkanı olduğu birliğin il genelinde toplam 7500 esnaf ve sanatkardan meydana geldiğini söyleyen Başkan Kara şunları  kaydetti. ‘’Göreve geldiğimizden bugüne esnaf ve sanatkarlarımızla ilgili hemen hemen her konuyu gözlemliyor ve analiz ediyoruz. Ülkemizin içinde olduğu durum malum. Özellikle dış kaynaklı saldırılara ve maddi imkansızlıklarına rağmen esnaf ve sanatkarımız işini en temiz ve dürüst olarak yapmaya çalışıyor. Gümüşhane Esnaf ve sanatkarı devletine bağlıdır. Milletini seven  ve vatanına aşktır. Alnının teriyle helal kazanıp evine ekmek götürmektedir. Böyle bir camianın birlik başkanı olmak bana gurur veriyor. Özellikle dünya konjonktürel olayları nedeniyle ülkemizin genelinde de hissedilen zorlukları Gümüşhane'de esnaf ve sanatkarımız da zaman zaman yaşamaktadır. Bu zorlukları aşmalarında onlara mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalışıyoruz. Seçimler bitti artık her şeyimizi ve bütün enerjimizi ekonomiye vermemiz lazım" dedi.

"Yapılması Gerekenler Hakkında Bir Rapor Hazırlıyoruz"

Başkan  Kara, bundan sonraki süreç içinde özellikle turizm ili olan Gümüşhane'de ve ilçelerinde "Turist-Esnaf Buluşması Nasıl Sağlanır" konusunda geniş bir araştırma yapıp, meslek odaları ve esnaf ve sanatkarlarımızın da görüşlerini alarak yapılması gerekenler konusunda bir rapor hazırlayıp bunu Valimiz Sayın Taşbilek başta olmak üzere Sayın Milletvekillerimiz Akgül ve Pektaş'a , Bakanlık ve devlet yetkililerine gönderip kamuoyu ile de paylaşmak istiyoruz. Karaca'ya gelen turist neden Gümüşhane esnafına ulaşamıyor? Torul kalesine gelen turist neden Torul esnafı ile buluşamıyor? Tomara'ya gelen turist neden Şiran esnafı ile buluşamıyor? Örümcek ormanlarına gelen turist neden Kürtün esnafı ile buluşamıyor? Bütün bunları inceleyip raporlaştıracağız" şeklinde konuştu.

Seçimlerin bittiğini , artık herkesin Devlet, Özel sektör ve bu ülkede yaşayan 80 milyonuyla beraber ekonomik olarak  daha ileri gitmemiz için çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Kara," Gerekli tüm çalışmaları yaparak vatandaşın işleriyle alakalı daha çözüm odaklı çalışıp üreterek ekonomiye yön verilmesi gerekir" diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: (GK) - Gümüşkoza Editör:
 
Etiketler: , Seçimler, Bitti,, Sıra, Geçimde,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
44
0
3
5
13
21
2
Başakşehir FK
43
0
3
7
12
22
3
Galatasaray
42
0
4
6
12
22
4
Sivasspor
42
0
4
6
12
22
5
Alanyaspor
39
0
5
6
11
22
6
Fenerbahçe
38
0
6
5
11
22
7
Beşiktaş
36
0
8
3
11
22
8
Göztepe
33
0
6
6
9
21
9
Gaziantep FK
30
0
8
6
8
22
10
Çaykur Rizespor
24
0
11
3
7
21
11
Denizlispor
24
0
10
6
6
22
12
Gençlerbirliği
24
0
10
6
6
22
13
Yeni Malatyaspor
24
0
9
6
6
21
14
Antalyaspor
22
0
10
7
5
22
15
Konyaspor
20
0
10
8
4
22
16
MKE Ankaragücü
20
0
10
8
4
22
17
Kasımpaşa
16
0
14
4
4
22
18
Kayserispor
15
0
13
6
3
22
Özlü Sözler
Savaş eri, Allah için nefsi ile savaşandır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı