Yazı Detayı
22 Mart 2015 - Pazar 23:03
 
AHDE- VEFA
Şahmettin Kaya
 
 

                                         AHDE- VEFA           

        

                            Bizleri sanmayın ail gezeriz.
                           Mele i alada meşkimiz vardır.
                           Cismi mahlûkatta hakkı sezeriz.
                           Gönül sarayında köşkümüz vardır

 

          Vefa dost ikliminde yetişen güllerdendir. Vefa mertliğin, erdemliğin, yiğitliğin, sözünün eri olmanın, sadık kalmanın, dürüst davranmanın yansıması ve hayata geçirilmesidir. Vefa, duyguda, düşüncede, tasavvurda aynı şeyleri paylaşanların etrafında pervane döner. Bu ulvi meziyetler iman dolu sineden çıkan güzelliğin yansımasıdır. Ahde vefa iyilik, kardeşlik ve dostluk ikliminde boy verip filizlenir. Vefa hasretlik dolu, samimi bir kucaklama. Vefa dost kalmak, zor zamanları beraber aşmaktır. Evet, o, sevginin bağrında boy atar gelişir, düşmanlık ikliminde ise, bir anda söner gider.

 

 Vefa hiç bir şeye benzememek kendine benzemektir. En kıymetli, en güvenilir en yakın dost, arkadaş, belki de olmazsa olmazımız ve can simidimizdir. Konuşurken doğru beyanda bulunma, verdiği sözlerde, ettiği yeminlerde vefalı olma gönül hayatına bağlıdır. Onu düşmanlık atmosferinde görmezsiniz. Onun felsefesinde ihanet yoktur.

 

Hayat her zaman bizim istediğimiz gibi devam etmeyebilir. Hatalar yapabiliriz. Beklentilerimiz boşa çıkabilir. Her gününüzü sizinle paylaşanların yine yanınızda olmasını beklersiniz. Vefalı dostlar yanınızda olur. Vefasız ise ne arar ne de sorar. Dostluğun anlamını ve gerçekliğini kayıtsızca terk edip, kaybolur giderler.

 

Ama öyle vefalı dostlarınız vardır ki hayatta en yalnız olduğumuz anlarda; en güzel gülüşleri, en samimi bakışlarıyla sizin yolunuza ışık tutarlar. Karanlık günlerinizde yıldız misalidirler. Geçmişten bir gölge gibi yanımızdadırlar. Görevleri, içimizdeki umutsuzluğu yok etmektir. Bekledikleri tek şey karşılık istemeden yar olduğunu göstermektir. Tek gayeleri sizi yeniden umuda yolcu etmek ve gönül köprünüzün önünü açmaktır.

 

     Vefa; dostluğun asaletine bir dua sonrası verilen sözlere,
hayallere ihanet katmamaktır. Yıllarca birçok tanım yapıldı vefa ve dostluk üzerine, ama asıl vefa bu sayılan davranışlarla tanımlandı. Vefa, imanın vicdana yüklediği ahlakın vasfıdır. Bedene tutsak olmuş hoyratların nasibi yoktur vefada. Kendini yalan ve aldatmadan kurtaramayan; her an verdiği söz ve yeminlere muhalif hareket eden ve bir türlü yüklendiği mesuliyetlerin ağırlığını hisset(e)meyenlerin gönül hayatları olabileceğine ihtimal vermek, sadece bir aldanmışlıktır.

 

Artık göremediğimiz şeylerin içine vefa da dâhil oldu. Onu özlüyoruz, olmamasından yakınıyoruz. Etrafımızda göremiyoruz da belki de önemli olan kendi içimizde görüp göremediğimizdir... Doğrusu, kalbî ve ruhî hayatı olmayanlarda vefa'dan bahsetmek bir hayli zordur. Böylelerinden vefa beklemek ise, gaflet ifadesidir. Ne dersiniz?

 

                                                             Şahmettin KAYA

 

 

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , AHDE-, VEFA, , , , , , , ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Giresunspor
0
0
0
0
0
0
2
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
3
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
4
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
5
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
8
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
9
İstanbulspor
0
0
0
0
0
0
10
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
11
Adana Demirspor
0
0
0
0
0
0
12
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
13
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
14
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
15
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
18
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
19
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
Özlü Sözler
Zengin, çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı