Yazı Detayı
15 Aralık 2019 - Pazar 18:24
 
Analiz 2
ENES ÇEVİK
enescevik29@outlook.com
 
 

 Hayattaki kalite arayışımdan olacak; her hareketimi düşünür, attığım her adımın sonrasını hesaplar, he anımı sorgulamaya çalışırım. Bu belki aradığım kaliteye kendimi de yakıştırmaya çalışmaktır, layık duruma getirmeye uğraşmaktır.

 İnsanların düşüncesiz yaklaşım ve acımasız yargılamalarından, cahilce söylemlerinden biride bizim payımıza düştü. " Boyundan büyük laflar" ! Bu sözleri kendi tabirimce " önce kendimiz düze çıkalım, önceliklerimizi bir halledelim, sonra piyasaya çıkarız" şeklinde aslında kendimde düşündüğüm yargılamanın pençesindeyim.

 Hemen günümüzde sahip olabilmek ayrıcalık durumuna gelen sorgulama yeteneği imdadıma yetişiyor. Diyorum ki aslında her vatan evladının yapması gereken bugün boyundan büyük laflar etmesi, boyundan büyük işlere kalkışmasıdır. Her vatan evladının görevi memleketi darda htiği vakit imdadına koşmasıdır. Hal ve vaziyet ne durumda olursa olsun, kusur ve eksikliklerimizi düşünmeksizin vatanın imdadına yetişmek en asli görevimizdir. Muhtaç olduğumuz ana unsur olan gücün kaynağını Atatürk bizlere net bir şekilde göstermiştir.

 Aslında her müslümanın yapması gereken haksızlık karşısında elinden ne geliyorsa yapmaktır.

 Yani benim kültürümdede, örfümdede, dinimdede, ve hatta ceddimin bana vasiyetindede susmak yoktur, yanlış bildiğini söylemek vardır.

 Biz kendimiz ne olduğumuzu net bir şekilde biliyoruz. İyi bir eğitimimiz, yazarlığa erişecek ulvi bir yeteneğimiz, ve dahi en çok arkasına sığındığımız ve " tabiri caizse" oku sadakından alıpta attığımız müslümanlığa çok yaraşır ve kendimizi yakıştırır durumda değiliz.

 Cahiliz, bedbahtız, sefiliz ve aciziz.

 Lakin göğüs kafesimizin içinde haksızlık karşısında çarpan, inandığı uğruna serden geçmeye hazır bir yüreğimiz var.

 Tüm kötülüklere karşı mücadele etmeye hazırız, alayına yeteriz!

 Biz birilerini alçaltırken, kendimizi yükseltmiyoruz. Biz birilerini yererken, kendimize methiyeler düzmüyoruz.

 İnsan bu, her an gaflet içinde olabilir.

 Biz bugün memleketin zararına gördüğümüzü söylüyor, menfaatine olanı belirtmeye çalışıyoruz.

 Biz bugün aynı ideoloji uğruna mücadele verdiğimizi sandığımız insanlara diyoruzki " kardeşim senin bana söylediğin gibi kara günde senin yanındayım ve bu, bu hataların var." Biz diyoruzki " koynunda bu akrepler var."

 Bir önceki yazımla ilgili düzeltmem gereken husus başlığın hatalı olmasıdır. Başlık aslında " Analiz 1" şeklindedir. Bu 2. Editörlerimizin dikkatsizliğinden doğan hatalı başlığı düzeltme sebebim, ele aldığım konunun titizliğidir. Zira bu konu uzun analizlere layık  ve benim kendimi ifade edebilmem için uzun uzadıya konuşulması lazımdır.

 Zira önümüzde " vatan hainliği" kurşununa sahip niceleri elleri tetikte hatamızı kollamaktadırlar.

 Ak Parti' nin içindeki sahte ak partililer kadar fetöcüler bu partiye zarar verememiştir. Bu ayrı bir konudur. Hala Ak Parti' yi kurtarma çabası içinde olan birileri varsa çalışmalara bu tezimden başlamaları " dost" tavsiyesidir.

 Peki fetönün ülkeye bir tehditi ve zararı olmuşmudur? Tüm cesaretimle söylemek isterim ki " bilemiyorum" .

 Aslında ben kayıtsız ve şartsız bir şekilde söylemleri kabul edenlere şaşırıyorum. Çünkü ergenekon ve ergenekoncuları bizlere örgüt ve militanları diye zamanında yine devletimiz söylemişti. Lakin bugün her biri kahraman sıfatıyla karşımızdalar.

 Kahramanmılar, hakikaten kahramanlar. Atilla Uğur ve niceleri kahramanlar, ve kahraman olarak kalacaklar.

 Bugün ben fetöde kahraman diye karşımıza çıkmasın diye mücadele veriyorum. Zira gidişat bu yöndedir, halkın vicdanı bu yöndedir.

 Veya çıkacaksa da bugün çıkması için çabalıyorum.

 Ülkenin bir ergenekon vakası daha yaşamaya ne takati vardır, ne de böyle bir son varsa ertelenmeye müsaadesi vardır.

 Ülke bir kısır döngüyü daha kaldıracak durumda değildir.

 Sorgulamamdan doğan şüphelerim olsada duruşum nettir. Vatana kastın söylemi ve şüphesinde  dahi vatanın yanında dururum.

 Lakin bekayı atlattığımızı düşündüğümden ötürü bugün hepimize düşen sorgulamak, sorulara cevaplar aramak, soru işaretlerini ortadan kaldırmaktır.

 Sempatizanlık suçtur, bahanesi yoktur. Lakin bu fetö konusundaki sempatizanlığı devletimizin daha hassas bir şekilde ele alması lazımdır.

 Zira bu terör örgütünün propagandasına da izin veren devlet, propagandasını da yapan devlet, bugünkü sempatizanları zamanında kucağına atanda yine devlettir.

 Alkol içen bir baba, oğluna sigara içiyor diye kızabilirmi!  Yada evladının bardağına alkol koyup " iç" deyipte, sarhoş oldu diye evladını azarlayabilirmi! Veya tartaklayabilirmi! 

 Bugün fetönün devletin ve halkın vicdanında ibadet kısmı olarak bilinenlerin ıslahına gidilmelidir. Evlat sarhoş olduysa, ayıltmak yine babanın görevidir.

 Bu adamlar fetöcüdür, aşikardır. Lakin bu şekilde mücadele edilmez. Önce evladı kötü yollara atanın kendimiz olduğunu bilmek, ve sonra son derece şefkatli bir şekilde doğru yola yöneltmemiz lazımdır. Aksi takdirde ibadet kısmının sempatikliği ve mağdur olduklarına olan inandırıcılıkları devleti yine kısır bir döngüye sokması kaçınılmaz bir sondur. 

 

 Sevgiyle kalın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Analiz, 2,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Kötü adın çirkinliği harften, deniz suyunun acılığı kap’tan değildir…


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı