Yazı Detayı
19 Haziran 2020 - Cuma 16:07
 
ESKİŞEHİRDE İLK OLACAK! YA GÜMÜŞHANE?
Hüseyin Turhan
h.turhan029@gmail.com
 
 

ESKİŞEHİRDE İLK OLACAK!

YA GÜMÜŞHANE?

 

 

Hafta sonu Eskişehir’imizin şirin ilçesi Sarıcakaya’ya giderken Bozdağ’ın zirvelerinde gördüğüm yoğun çalışmalar karşısında şaşkınlığımı gizleyemedim.

 

Dağın zirvesinde bulunan Karaçobanpınarı ve Avlamış Mahalleleri (Köy) arasında beton mikserlerinin biri gidip diğeri geliyor. Kamyonlar hafriyat taşıyor Greyderler,Excavatörler, Silindirler vb. arı gibi çalışıyorlardı.

 

Sayısını bilmediğim onlarca İş makinesi ve kamyonların çalışmalarını gördüğümde yapılan işin niteliğini öğrenmek için aracımın yönünü çalışma alanına doğru çevirdim.

 

Taşlı topraklı yollardan geçip inşaat sahasına ulaştığımda yeni yapılmış geniş yollar, silindir kesitli derin kazılar,tonlarca demir donatılı temel kalıpları,kablo kanalları ve daha niceleri…

 

Mesleğim gereği şantiye yaşamına ve iş makinelerinin çalışma sistemine alışık olan gözlerimle,Bozdağ’ın tepesinde kibu manzaranın anlamını çözmeye çalışırken karşımda geniş arazide süren çalışmaları birkaçdakika izledim. 

 

Yabancı olduğumu fark etmiş olacaklar ki başlarında baret, üzerlerinde renkli iş elbiseleriyle yanıma yaklaşan yetkililerle tanıştıktan sonra cevabını merak ettiğim soruyu sordum!

 

Yüklenici firmanın şantiye şefi olduğunu sonradan öğrendiğim genç, dinamik ve güler yüzlü Muhammet Bey,anlattıklarında belli ki bu alanda hayli tecrübe sahibi.

Değişik illerde benzer şantiyelerde çalıştığını söyledi.

 

Yeşillikler içinde arı gibi çalışan ekibinin verdiği rahatlıkla,açık alanda güneşin yüz rengini ağarttığı tebessümle “Kartal Rüzgâr Enerji Santrali”yaptıklarınıanlattı.

 

Sahaya hakim bir tepeden bir yandan izlediğimiz çalışmalar ile detaylı bilgiler alırken açık ve güneşli gökyüzündeki kuşlar ilişti gözüme.

 

Kendilerini rüzgara bırakmış süzüldüklerini gördüğümde aldığım cevapla  benimde içimdeki sevinç güvercinlerinin havalandığını htim.

 

Muhammet Bey çalışmalarla ilgili teknik bilgiler verirken bir ara gözlerim yerden yaklaşık 100 metre yükseklikte kalınca teller üzerinde uzanmış ayakları hiç durmadan bisiklet sürer gibi hareketli, telleri birbirine bağlamaya çalışan iki işçiyetakıldı. Sirklerdeki cambazlardan farkı yoktu yaptıklarının.Dengeyi sağlayıp tel üzerinde durmak her babayiğidin yapacağı iş değildi. Ama ne yaparsın ekmek mücadelesi işte.İçim ürperdi.

 

Eskişehir sınırları içinde ilk kez böyle bir çalışmanın yapıldığını ve artık bu kentte de rüzgâr güllerinden elektrik üreterek ekonomimize katkı sağlayacağını öğrendiğimizde her vatansever gibi bizde heyecanlandık. Mutlu olduk.

 

Bu müthiş çalışmaya derinlemesine dalıp gitmişim!..Doğup büyüdüğüm memleketim Gümüşhane geldi biranda aklıma…

 

Gümüşhane’nin  dağları yüksek rüzgarı hiçbir zaman kesilmez. Başı dumanlı dağlarda rüzgar kendi halinde yıl boyunca durmadan ılgıt ılgıt eser.

Acaba böyle bir yatırım için ruhsat alındı mı? Müracaat var mı?

Onlarca soru geldi aklıma…

 

Eskişehir’den Bozüyük’e ya da İzmir’e giderken yolun karşı yamaçlarında bulunan yüksek rakımlı tepelerde hiç durmadan dönüp duran beyaz renkli rüzgârgüllerigeldi gözlerimin önüne… Kendi hallerinde yaz-kış dönüp durdukları.Ekonomiye sağladıkları katkı.

 

Enerji üretiminde dışa bağımlı olan ülkemizin gelişip güçlenmesi için bu güllerin Anadolu’nun tüm sathında yayılıp, sayılarının arttırılmasıgerektiğini  düşündüm birkaç dakika.

 

Yenilenebilir ve milli kaynağımız olan rüzgarların vatanı Anadolu coğrafyası.

 

Milli Ekonomimiz ancak bu doğal kaynakların devreye girmesi ile mümkün olabileceğini hayal ettim.Bu aziz milletin kurtuluşunun kendi öz yeraltı ve yer üstü kaynaklarının harekete geçmesiyle/ekonomimize kazandırmamızla mümkün olabileceğini bu sayede dışa bağımlı olmaktan bir nebzede olsa kurtulabileceğimizi içimden geçirdim.

 

Yolculuk ve ziyaretten sonra meşe ağaçlarının yeşile boyadığı Bozdağ’ın zirvesinde bu manzarayı gördükten sonra yazmaya karar verdim. Eve dönünce rüzgar enerjisi üzerine yapmış olduğum araştırmalarda gördüm ki, rüzgârenerjisi tesisi ülkemizde ilk olarak 1998 yılında İzmir’de kurulmuş.Tam 22 yıl önce.

 

Ancak aradan geçen 22 yılda yapılan yatırımlarla ülke genelinde devreye alınan 195 santralimiz mevcut. Bunlardan bir kısmı henüz lisans kurulu gücü kadar kurulu güce erişmemiş olup inşası halen devam etmekte. İnşallah en kısa sürede devreye girerler.

 

Rüzgâr türbini bir diğer ismi ile RüzgârGülü; yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru oluşan hava akımının yani rüzgârın kinetik enerjisini önce mekanik enerjiye ardından elektrik enerjisini çeviren sistemlere rüzgar türbini deniyor sevgili okuyucular.

 

Konu üzerinde incelememizi biraz daha derinleştirip dünyaya baktığımızda rüzgâr enerjisi ile elektrik üretimi yapan 100'den fazla ülke var.

 

En fazla rüzgâr enerjisi kurulu gücüne sahip olan ülkelerdenÇin İlk sırada, Amerika Birleşik Devletleriikinci ve Almanyaüçüncü sırada bulunuyor.

 

Türkiye, rüzgâr enerji santrali kurulumunda Avrupa'da 7'nci, Dünyada ise 12'inci sırada bulunmaktadır.

 

Ülkemizin rüzgârharitasına baktığımızda dünyada ilk sıralarda olmamız gerekiyor.

 

Türkiye’de ise en fazla rüzgâr enerjisi santrali olan illerimiz Balıkesir, İzmir ve Çanakkale’dir.

 

Ülkemizde 2019 verilerine göre Rüzgâr enerji santrallerinden üretilen elektrik ile toplam elektrik ihtiyacımızın 7,40 ’ı karşılanıyor

 

Aklınıza şöyle bir soru geldiğini düşünerek yetkililere sordum.Çevreye ve doğaya santralin olumsuz etkisi var mı?Aldığım cevap çok netti.

 

Kesinlikle hayır. Tesis doğal kaynak olan rüzgârdan enerji üretecek olmasından dolayı doğaya zarar vermesi asla düşünülemez.

 

Maliyeti yüksek olan rüzgâr enerji santralleri türbin modelinden yapıldığı yerlerin şekline/cinsine göre megawatt başına ortalama fiyatı yaklaşık 1 Milyon dolar civarı.Tesisin kurulum maliyeti 50 milyon doları buluyor.

 

Tesis kurulurken alınan kredi tesisin çalışma kapasitesine göre kendini 5 ila 10 yılda borcunu ödemesi hedefleniyor. Yap-işlet-devret modelinde olan bu tesis tamamen Enerji Başkanlığımıza ait.

 

Çok yakında Eskişehir’den Bozdağ’a doğru baktığımızda ortalama 120 Metre yükseklikte olacak rüzgâr güllerini görmüş olacağız.

 

Kurulum tesisi bittiğinde1 MW yaklaşık 2 bin haneyi enerjilendirmeye yeter ki bu tesis 78 bin haneyi karşılayacak olup oda yine yaklaşık olarak 300 bin nüfuslu bir yerleşkenin enerjisi demek.Aşağı yukarı Odunpazarı İlçemizin toplam elektrik enerji ihtiyacı bu tesisten karşılanmış olacak.

 

Darısı Gümüşhane’nin ve de Kuşakkaya’nın başına diyelim…

 

 

 

 
Etiketler: ESKİŞEHİRDE, İLK, OLACAK!, , YA, GÜMÜŞHANE?,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Giresunspor
0
0
0
0
0
0
2
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
3
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
4
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
5
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
8
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
9
İstanbulspor
0
0
0
0
0
0
10
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
11
Adana Demirspor
0
0
0
0
0
0
12
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
13
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
14
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
15
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
18
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
19
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
Özlü Sözler
Amaç, sevgi uğruna ölmek değil, uğrunda ölünecek sevgi bulmaktır.


Shakespeare
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı