Yazı Detayı
27 Şubat 2015 - Cuma 00:45
 
SEVMEK GÖNÜL İŞİDİR (SOMA)
Şahmettin Kaya
 
 

Allah’ın her şeyi insan için yaratması O’na değer ve önem verdiğinin en önemli delilidir. Yarattıklarını severek yaratan ve içlerinden insanı en mükemmel ve yeryüzünün halifesi kılan Allah elbette insana değer vermektedir. O zaman Allah’ın verdiği bu değeri insanlar birbirinden esirgememelidir. 

Sevmek gönül işidir. Yaradan’a inanmanın ruhumuza sağladığı güzellik sevgidir. Birbirimizi sevdikçe de Allah’a gerçekten inanmanın yoluna girmiş oluruz. Sevgi de selam, barış ve esenliği herkese ulaştırmakla oluşur. Birbirimizi sevmenin ve aramızdaki sevgi bağlarını kuvvetlendirmenin kolay ve bereketli yolu selâmlaşmaktır. Hal hatır sormaktır. Sevgisiz ne mükemmel bir güzellik olur, ne birbirimize karşı hoşgörü ve tahammül oluşur.

Toplum hayatında; her birimiz, karşımızdaki insanlardan sevgi, saygı bekler, bize karşı hoşgörülü olmalarını ve davranmalarını isteriz. Ancak başkalarından beklediğimiz bu davranışları yapıp yapmadığımızı çoğu zaman sorgulamayız. Oysaki bekleyen, beklentilere de cevap vermelidir. Hz. Peygamber (S.A.V.) söyle buyurmaktadır; “Sizden biriniz kendi nefsi için arzuladığı bir şeyi mümin kardeşi için de istemedikçe kâmil mümin olmaz” (Buhari). Bu ifadeyi toplumsal hayatta ilke ve rehber edinen insanlar, gerçek mümin olmanın yolunu kendilerine açmışlardır. Bu itibarla, yaratılanların en güzeli, şerefli olanı bir varlığa merhamet etmek, onları affetmek, onlara saygı ve sevgi göstermek, kişinin hem Rabbine hem de kendine karşı bir sorumluluğudur.

Barış ve huzuru sağlayan, ülkenin bireylerini ve nesillerini bir araya getirip kaynaştıran sevgidir. Sevgi ya anne-babanın evladını sevmesi gibi doğal olarak; ya da insanların, edep, hayâ, adalet, yardımseverlik gibi ortak değer ve erdemlerde birleşmeleriyle iradi olarak gerçekleşir. Bu surette birbirini seven insanlar kendi mutluluğunu düşündüğü kadar, diğer insanların yarar ve mutluluklarını da düşünürler. Böylece aralarındaki birlik ve beraberlik, kaynaşma daha da artar. Dallanır, budaklanır, gelişir.

Sevgi bazen tutum ve davranışlarda dışa vurulmak istense de başarı her zaman istenilen düzeyde olmaz. Bu, bazen “ifade” eksikliğinden, bazen de sevgiye muhatap olanın “algılama” gücünden kaynaklanan bir durumdur. Yani sevginin elle tutulabilir, gözle görülebilir hâle gelememesinde sevenin de, sevileninin de etken olması söz konusu. Bu sebeple, kalpte beslenen, davranışlara dökülen sevginin, sözle de ifade edilmesi en güvenli yoldur Zira kişi kardeşine kendisini sevdiğini söyleyince, bu sayede onun kalbinin kendine meyletmesini sağlar ve sevgisini kazanır. 

Soma’da meydana gelen kazada; kaybettiğimiz üç yüz bir “ kara elmas” şehidimiz için tek yürek olarak çarpan, onların yanında yer alan, bu asil milleti akın ettiren, acıları, sızıları, paylaşan sevgiyle bezenmiş yüreklerden başkası değildir. Akif’in;

Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim....” mısrası bu millettin sevgisinin yiğitlik, ahlak, vicdan, merhamet ve iman dolu sinelerinin bugünlere bir iz düşümüdür her halde. Soma’da  yürekleri yakan ve her evin acısı haline gelen, feci kazada  hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve aziz milletimize baş sağlığı dilerken, Dua ve yardımlarımızı esirgemeyelim.


 

 
Etiketler: SEVMEK, GÖNÜL, İŞİDİR, (SOMA),
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Giresunspor
0
0
0
0
0
0
2
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
3
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
4
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
5
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
8
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
9
İstanbulspor
0
0
0
0
0
0
10
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
11
Adana Demirspor
0
0
0
0
0
0
12
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
13
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
14
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
15
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
18
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
19
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
Özlü Sözler
Zengin, çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı