Yazı Detayı
19 Eylül 2018 - Çarşamba 15:25
 
ŞİMDİ KOOPERATİFLEŞME ZAMANI
Mustafa Servet DALTABAN
 
 

ŞİMDİ KOOPERATİFLEŞME ZAMANI

 

   20. Yüzyıl özellikle dijital sanayinin ön plana çıktığı; ortaklık, birleşme ve kooperatifçilik gibi değerlerin serbest piyasada kendine yer bulduğu bir dönem olarak geçti. Artık Endüstri 4.0. yani yapay zeka ve yazılım çağına doğru adım adım ilerlerken pazardaki rekabet şartlarının daha da ağırlaştığını, teknolojiye ve inovasyona uyum gösteremeyen yapıların geride kaldığı bir pazar ekonomisi içinde bulunuyoruz. Özellikle Ülkemizin Tarım ve Hayvancılık alanında dünya standartlarının gerisinde kalması rekabet açısından bizleri zayıf bırakmıştır. Hala geleneksel Tarım ve Hayvancılık metotları uygulamaktayız. Düşünün ki hala salma sulama sistemi ile sulama yapmaktayız. Devlet bu sıkıntının farkında olsa da yaraya merhem olmakta zorluk çekmektedir.

   Daha düne kadar kendi kendine yeten bir tarım ve hayvancılık ülkesi iken, bu gün bu alanda dümeni ithalata doğru kırmamız sorgulanması gereken bir konudur. Ülkemizdeki  girişimciyi ve yatırımcıyı dışarıdaki pazarlara iten,  piyasada rekabet edilebilirlik sağlamak ve fiyat avantajları olarak karşımıza çıkıyor. Bu çerçeveden bakıldığında çözüm olarak ilk önce girdilerin, maliyetlerin azaltılması ve destek ile hibelerin arttırılması gerekmektedir. Pazar çetin, rekabet fazla.

   Kooperatifçilik bir yerde yoksulluğun azaltılması, zamanın ekonomik ve teknolojik gelişmelerinin gerisinde kalmadan daha yüksek verimde üretmek, çeşitlendirmek ve pazarlamak adına yapılan en büyük organizasyondur. Aslında Türkiye kooperatifçilik geleneği olan bir ülke. Bu alanda çok başarılı kooperatiflerimiz de var. Ancak yine de bu alanda dünya standartlarının çok gerisindeyiz. Dünyada  en çok kooperatif örgütü ile öne çıkan ülkeler: ABD, Fransa, İngiltere, İtalya ve Japonya . Birçok kooperatifin cirosu bulunduğu ülkenin ekonomisinde büyük yer tutuyor. Ve bir çok sektörde, yöntem ve Politika belirleyen çok güçlü kooperatifler bulunuyor.

   Dünyadaki kooperatif sayısı 2.5 milyon civarında iken, bunların yarısı Tarıma ait kooperatiftir. Türkiye’de Kooperatif sayısı 72 bin civarında iken, bunların sadece altıda biri Tarımsal kooperatiftir. Bu durum Tarımsal alanda kooperatifleşmenin daha zayıf olduğunu gösteriyor. Türkiye de, en çok konut -yapı alanında kooperatif kurulduğu görülüyor.

   Oysa ki bizim gibi kırsal bölgelerde, kalkınma da öncü olabilecek yapılar, güçlü kooperatiflerdir. Bu dönemde, bireyin tek başına rekabet edebilmesi, günün ekonomik ve teknolojik şartlarını takip edebilmesi çok zordur. Güçlü ortaklıklara ihtiyacımız var. Ancak,  ortaklık ve birlikte iş yapma konusunda acı sonlarla biten birçok deneyimler olduğu biliyoruz. Bu konuda başarısız oluşumların altyapı, vizyon ve bilgi eksikliği gibi ana nedenlerden kaynaklansa da, ortaklık kültürünün toplumumuz tarafından özümsenmediği gerçekliğini de unutmamak gerekiyor.

   Kelkit, Şiran ve Köse İlçelerimizdeki kooperatifçilik durumuna bakarsak; şu an Kelkit Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı 22 Kooperatif bulunmaktadır. Bunlardan 9 tanesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifleridir. Ve bunların yarısından çoğu borçlarından ötürü kapanma aşamasındadır. Pancar Ekiciler Kooperatifi ve Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatiflerini bir kenara bırakırsak sürekliliği ve icraatı olan güçlü bir kooperatifimiz maalesef yok.  Bu tablodan hareketle üretici ve girişimcinin başı boş kaldığı, kendi çabalarıyla tarımsal alanda faaliyet yürüttüğü anlaşılmaktadır. Oysa bu bölgenin ekonomisi ve geleceği için lokomotif sektör, Tarım ve Hayvancılıktır.

   Bölgemizde Tarım ve Hayvancılık alanında, dünya standartlarında bir üretim-pazarlama-geliştirme metodu takip etmemiz gerekmektedir. Ancak bu başarıyı bireyden ve üreticiden beklemek yanlış bir yaklaşım olur. Birlikten kuvvet doğar sözünden hareketle, güçlü kooperatiflere ihtiyacımızın olduğu açıktır. Tamamen bilgi-eğitim-geliştirme ekseninde, güçlü sermayeli kooperatifler bölgemizin ekonomisini şekillendirebilir. Muhakkak ki, şu an içinde bulunduğumuz durumda buna öncülük edecek yapılar Kamu, Yerel Yönetimler, Sivil Toplum Örgütleri ve Üniversiteler olmalıdır.

   Atatürk, 1920’den ölümüne kadar geçen sürede Türk Kooperatifçilik hareketine önderlik etmiştir. Özellikle çiftçilerin kooperatifleşmesi konusunda bir çok konuşma yapmıştır. Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifinin kurucusudur. Bu konu bölgemizin ve Ülkemizin gelişmesi adına üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Başarının anahtarı birleşmek ve kooperatifleşmektir.

 

Uzm.Ecz Mustafa Servet Daltaban

KTSO Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: ŞİMDİ, KOOPERATİFLEŞME, ZAMANI,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Özlü Sözler
Yaldızlı sözlerle erdem bağdaşmaz.


Konfüçyus
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı