Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 09:37
 
‘Bu binayı kim buraya yaptıysa hakkımızı helal etmiyoruz’
Gümüşhane Engelliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mürsel Eryılmaz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada genel manada engellilere gösterilen hassasiyetin yerel ölçekte gösterilmediğini söyledi.
GÜNDEM Haberi


Gümüşhane Engelliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mürsel Eryılmaz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada genel manada engellilere gösterilen hassasiyetin yerel ölçekte gösterilmediğini söyledi.

 

Açıklamasında 1992 yılında Birleşmiş Milletlerin aldığı karar sonrası “Uluslar Arası Engelliler” günü olarak ilan edilen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlaya bilmek için belirlenmiş bir gün olduğuna değinen Eryılmaz, “Asılolan engelli bireyleri bir gün değil hergün hatırlaya bilmek, sevebilmek ve anlayabilmektir. Çünkü gündelik hayatta karşılaşabildikleri sorunlar sadece engellilerin sorunları değil hepimizin sorunudur. 3 Aralık Engelliler Günü olarak kutlanması elbetteki çok önemli bir durumdur. Ancak engelli vatandaşlarımızı bir günde hatırlamak sonrada onları unutmak doğru bir yaklaşım değildir. Demiştik. Geçen zaman göstermiştir ki genel manada gösterilen hassasiyet yerel ölçeğe indiğimiz zaman maalesef gösterilmemiştir. Bizler engelli bireyler olarak yaşadığımız ilde bu geçen zamanda çokça sorunla karşılaşmış ve bu sorunların çözümü için zaman zaman yetkili kişilerin kapısını çalmışızdır” dedi.

 

Gümüşhane’de yaşayan engellilerin sorunlarını ve taleplerini dile getiren Eryılmaz, şunları söyledi: 

 

“Kaldırımlardaki görme engelliler için kabartmalı yürüyüş bandının önüne elektrik direkleri dikildi, trafolar kondu, esnaf tarafından işgal edildi”

“Herkes için tasarlanmış konutlar, sokaklar, kentler, toplu taşıma araçları ve ürünler istiyoruz dedik. Engelli bireylerin erişilebilirliği konusunda geldiğimiz noktada çokça noksanlıklar gördük. Çok basit bir konuda duyarlılığa davet ediyorum. Kaldırımlara görme engelli kardeşlerimiz için kabartmalı yürüyüş bandı yapıldı. Yürüyüş bandının önüne elektrik direkleri dikildi, trafolar kondu, esnaf tarafından işgal edildi vs. saymakla bitiremediğimiz engeller kondu. Şimdi sizden bir gün gözlerinizi kapatıp farkındalık oluşturmanızı istiyorum. Maalesef birçok kamu kurumunda, özel işletmelerde ve konutlarda erişilebilirlik açısından bir sürü eksiklikler var. Denetleme mekanizması işini yapmıyor bu eksiklikleri tespit edip gereken cezai işlemi uygulamıyor. Buradan yetkililere seslenmek istiyorum. Bugüne kadar bunca eksiğe rağmen herhangi bir cezai işlem uygulanmış mı? Uygulanmamışsa neden?” 

 

“Kim bu kurumu buraya yapmış ve taşımışsa dünyevi hak ve hukukumuzu helal etmiyoruz”

Engelli bireylerin, şehit ve gazilerimizin, hamile hanım kardeşlerimizin, muhtaç ailelerin, yaşlıların muhatap olduğu, sorunları için çözüm aradığı kurum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüdür. Şimdi buradan seslenmek istiyorum. Bu sorun asıl dipsiz olan vakadır. Kim bu kurumu buraya yapmış ve taşımışsa öncelikle şunu söyleyeyim dünyevi hak ve hukukumuzu helal etmiyoruz. İnanın engelli bir kardeşimizin erişmesi ulaşması mümkün değil yolu yol değil yeri yer değil değerli basınımızı da bu konuda duyarlılığa davet ediyoruz. Günü birlik çözüm önerileri ile bu sorunun aşılamayacağını biliyoruz ve yetkililerdende bu kurumun erişim ve ulaşımın kolay olduğu bir yere taşınmasını istiyoruz. Öneri olarak ta boşalan eski yetiştirme yurdunun olduğu binayı sunduk ve bir an öncede çözüm istiyoruz.

 

“Gümüşhane hariç her ilde su aboneliğinde yüzde 50 indirim uygulanıyor”

Yaptığımız bir araştırmada tüm il belediyelerinde 40 engelli raporu olup ikamet ettiği hanedeki su abonesi için 50 indirim uygulanmaktadır. Bizde Engelliler Derneği olarak uygulanmayan tek il olan Gümüşhane Belediyesinin de bu indirimi uygulaması için gerekli müracaatı yaptık. Sayın Başkanın bu konuda gerekli araştırmayı yaptıktan sonra gerekli adımı atacağını düşünüyoruz. Ayrıca oto parklardan engelli araçlara ücretsiz park etme hakkı da tanınmasını istiyoruz.

 

“Hastane ile kurum entegre olursa her il kendi engelli sayısını tespit etmiş olur”

“Hastanelerden alınan 40 ve üzeri engelli raporlarının Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün sistemine entegre olmasını istiyoruz. Engelli kişinin hastaneden almış olduğu rapor hastane tarafından onaylandıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün sistemine otomatik düşerse bu sayede her il kendi içinde bulunan engelli sayısını tespit etmiş olur. Ayrıca engelli adına düzenlenen kimlik belgesinin de bu rapor doğrultusunda düzenleyerek vatandaşın adresine gönderme gibi bir çalışmanın da içerisinde olmuş olur. Bu bir öneridir uygulanırsa güzel olur düşüncesindeyiz”

 

“Engelli kardeşlerimizin sorunları dinlenmeli ve çözüm üretilmelidir”

“Gerek kamuda gerek özel sektörde çalışan engelli kardeşlerimizin sorunları dinlenmeli ve çözüm üretilmelidir. Engelli kardeşlerimizin ellerinden geldiği kadar almış oldukları görevin sorumluluğunu yerine getirdiğinden şüphemiz yoktur. Ancak kaldıramayacağı yükte yüklenmemelidir. Engelli kardeşlerimiz toplumsal yaşamda, bilimde, sanatta ve siyasette etkin rol almalıdır. Almakta istiyoruz.”

Engellilikten kurtulmanın yolunun engelleri aşacağına inanmakla başlayacağını dile getiren Eryılmaz, “Bu duygu ve düşüncelerle tüm engelli kardeşlerimin sağlık ve mutluluk içerisinde 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü Kutluyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: (GG) - gümüşhane.gen.tr Editör:
 
Etiketler: ‘Bu, binayı, kim, buraya, yaptıysa, hakkımızı, helal, etmiyoruz’,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
14
13
0
2
4
6
2
Trabzonspor
13
11
0
1
4
5
3
Altay
12
12
2
0
4
6
4
Fatih Karagümrük
11
11
1
2
3
6
5
Konyaspor
11
7
0
2
3
5
6
Hatayspor
10
11
1
1
3
5
7
Fenerbahçe
10
6
1
1
3
5
8
Alanyaspor
9
4
2
0
3
5
9
Galatasaray
8
8
1
2
2
5
10
Kayserispor
7
5
2
1
2
5
11
Adana Demirspor
6
8
2
3
1
6
12
Yeni Malatyaspor
6
7
4
0
2
6
13
Sivasspor
6
6
2
3
1
6
14
Göztepe
5
6
2
2
1
5
15
Antalyaspor
5
6
3
2
1
6
16
Gaziantep FK
5
5
2
2
1
5
17
Kasımpaşa
5
5
2
2
1
5
18
Başakşehir FK
3
4
4
0
1
5
19
Çaykur Rizespor
1
4
5
1
0
6
20
Giresunspor
1
0
4
1
0
5
Özlü Sözler
Aşk bir güneşe benzer, aşık olmayan gönül bir katı taşa benzer.


Yunus Emre
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı