Haber Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 10:59
 
DEVLET TİCARET YAPMAZ
KÖŞE YAZILARI Haberi


 

  Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olan 2023 için büyük ekonomik hedefler koyduk. Ancak şu an hedeflerimizin çok uzağında gibi görünüyoruz.  Öncelikli ekonomik hedefler; Dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer almak ve 500 milyar Dolar ihracattı. 1923’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk şu tespiti yapıyordu ‘’ Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlıkla mümkündür’’ Yüzüncü yıl hedeflerimizin de bu doktrin ekseninde şekillenmesi, tam bağımsızlığımızın ve muasır medeniyet seviyesine ulaşmamızın ana referans kaynağı olacaktır.

  Bu hedefler için üretimin sihirli itici gücüne ihtiyacımızın olduğunu artık herkes biliyor. Peki bu üretimi kim yapacak? Belirlenen vizyon çerçevesinde bu hedefler, özel sektör eliyle yakalanacaktır. Ancak son yıllarda Devlet Kamu Kurumları, Belediyeler ve Üniversitelerin üretim iştahının kabardığını ve bu alanda faaliyet gösterdiğini izliyoruz. Beyler Devlet Üretim yapmaz! Yapsa da başarılı olamaz, kısa sürede başarılı olsa da sürekliliği olmaz. Bu ülkenin hedeflerine hiçbir katkısı olmaz. Bu zaman kaybı ve kaynakların boşuna heba edilmesinden başka bir şey değildir.

   Bakınız eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ne diyor: Devlet Ticaret yapmaz, devlet yol açar, engelleri kaldırır. Bakınız eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ne diyor: Ülkedeki kalkınmayı özel sektör aracığı ile yapmalıyız. Devlet her şeyi yapamaz. Kendini denetleyemez. Bakınız eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ne diyor: Devlet keşke 30 yıl önce ekonomik alanın dışına çıksaydı. Ve bakınız Devletin başı Recep Tayyip Erdoğan ne diyor: Kahve köşelerinde oturan insanımızı iş sahibi yapmak için Kamu eliyle fabrika açma dönemi sona erdi. O model başarısız oldu. Tüm dünyada ve geç de olsa bizde de terk edildi.

   Bizim toplumda her şey Devletten beklenir. Bu alışkanlığımızı bir türlü terk edemedik. Oysa  ki, yeni dünya düzeninde ekonominin kilit aktörleri girişimcilerdir. Ekonomi girişimcilerin omuzlarında yükselecektir.

   Devletin yüzlerce hatta binlerce atıl tesis ve binası bulunuyor. Bunlar ekonomimize ciddi katkılar sunabilir. Bunun için bu gibi yerlerin kapısının özel müteşebbise açılması gerekmektedir. Bizim gibi küçük bölgelerde yatırımcı, müteşebbis bulmak çok zor. Yatırımcıyı bölgemize çekmek için bu tür alanları bir teşvik unsuru olarak kullanmalıyız. Başka şekilde yatırımcı neden gelsin? Neden buraya yatırım yapsın? Artık girişimci, yatırımcı bölge ekonomilerinde en önemli aktör. Herkes köşe bucak ulusal ve uluslar arası yatırımcı kovalıyor.

  Dünya pazarlarında artık rekabet çok çetin ve hat safhada, pazarda tutunabilmenin yolu çok çalışmak, pazarlamak, inovasyon ve hesap planlamasından geçiyor. Yani üretmek yetmiyor, çok iyi pazarlama stratejiler geliştirmek gerekiyor. Devlet babadır ve girişimci evlatlarını korumalı kollamalı geliştirmeli ve arka çıkmalıdır. Sonrasında oluşan katma değerden, istihdam ve vergi ganimetlerinden faydalanacaktır.

  Devlet ticaret yapmaz, yapsa da başarılı olamaz, başarılı olsa da sürdürülebilirliği olmaz. O devirler çoktan kapandı. Herkes giderken aya biz kalmayalım yaya!

  

  

  

  

 

  

  

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DEVLET, TİCARET, YAPMAZ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Giresunspor
0
0
0
0
0
0
2
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
3
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
4
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
5
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
8
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
9
İstanbulspor
0
0
0
0
0
0
10
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
11
Adana Demirspor
0
0
0
0
0
0
12
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
13
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
14
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
15
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
18
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
19
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
Özlü Sözler
Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı