Haber Detayı
07 Mart 2018 - Çarşamba 13:22
 
Dünya Kadınlar Günü mesajları
GÜNDEM Haberi


MİLLETVEKİLLERİ HACI OSMAN AKGÜL, CİHAN PEKTAŞ

“Kadınları temel almayan toplumlar yıkılmaya ve yozlaşmaya mahkûmdurlar. Kadınlar, Anadolu coğrafyasında hem toplumun hem ailenin temelidir. Anadolu kadını; kadim tarihimizin derinliklerinden günümüze dek toplumsal hayatımızın, millet ve devlet yapımızın odağında yer almış; her devirde şefkat, merhamet, feragat ve fedakârlık timsali olmuşlardır.

 

Milli Mücadele’de olduğu gibi 15 Temmuzda da kadınlar; milli ve manevi değerlerimiz için büyük mücadeleler vermiştir. Üç aylık evladını evde bırakarak cepheye koşan Nene Hatun ile 15 Temmuz’da üç yaşındaki evladını evde bırakarak şehadete yürüyen Demet Sezen aynı bağımsızlık aşkı ile yola çıkmıştır. Hemşehrimiz Şerife Boz ve onun gibi milyonlarca kadın istiklal ve istikbalimiz için gözünü kırpmadan en ön safta hainlere karşı mücadele vermiştir. Nene Hatunların, Şerife Bacıların ve daha binlerce kahraman Türk kadınının emekleriyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, onların mirasının bilincinde olan kadınlarımızla, 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerleyecektir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle; hayatın her anında varlıkları ile büyük onur ve gurur duyduğumuz, büyüten, yetiştiren, mücadele eden, sevgi ve merhametin simgesi olan bütün kadınların bu anlamlı günlerini kutluyor sağlık, başarı ve mutluluklar diliyoruz.”

 

REKTÖR PROF.DR. HALİL İBRAHİM ZEYBEK

“Onlardan olduğumuz ve yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakâr kadınlarımız hayatın her anında var olmuştur. Hayatımızın her aşamasında yanımızda olup bizlere güç veren, aile ve toplumun temelini oluşturan, yüreklerindeki sevgiyi ve şefkati karşılık beklemeden bizlere yaşatan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Bu vesileyle başta şehitlerimizin ve gazilerimizin anneleri ve eşleri olmak üzere kadınlarımıza; ülkemize, insanlığa verdikleri katkılardan dolayı en kalbi duygularımla selamlıyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

 

SAĞLIK-SEN ŞUBE BAŞKANI YUNUS YILMAZ

“8 Mart 1857 tarihinde kadını sömüren ve köleleştiren kapitalizme başkaldıran, emek ve ekmeğinin mücadelesi uğruna canlarını feda ederek adını tarihe yazdıran kadınların anısıdır. Hak ve adaletten söz eden Batı’nın ikiyüzlülüğünü ortaya koyan örneklerden biri olan bu hadise, kadın hak ve özgürlükleri açısından bir ibret vesikası olarak tarihteki yerini almıştır.

 

Kadına gerçek değerini, kız çocuklarının diri diri kumlara gömüldüğü bir zaman dilimi ve bu coğrafyada insanlığa indirilen son din İslam vermiştir. Cenneti kadınların ayakları altına seren dinimiz, kadınların erkeklere Allah’ın bir emaneti olduğunu buyurmuştur. Kadın; ailenin temeli, gelecek nesillerin teminatıdır. İnsani değerlerle donanmış bir annenin yetiştireceği evlatlar geçmişte nasıl bir Ertuğrul Gazi, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim olmuşsa, yakın geçmişimizde Nene Hatun olmuş, Sütçü İmam olmuş, Seyid Onbaşı olmuştur. 28 Şubat’ta Necmettin Erbakan, Muhsin Yazıcıoğlu, 15 Temmuz’da 250 şehidimiz olmuştur. 

 

Kadın, toplumun mayasıdır. Sağlam bir gelecek, kadınlarımızın bilgeliğinde, çağı kuşanmasıyla, her alanda kendini yetiştirmesinde şekillenecektir. Bu amaçla kadının eğitimine temelden başlanmalı, bebeklik ve çocukluktan itibaren eğitimlerine gerekli ihtimam gösterilmelidir. 

Sağlık-Sen olarak, çalışan kadınlarımızın çoğunlukta olduğu hizmet kolunda sendikacılık yapıyoruz. Bu sebeple kadın çalışanlarımızın sorunlarını daha yakinen takip ediyor, çözümü için çalışıyoruz.

Kadınlarımızın çalışma hayatında yaşadığı en büyük mağduriyet olan başörtüsü engeli, Memur-Sen olarak bizim düzenlediğimiz imza kampanyası sonrası giderilmiştir. Okullarımızda yaşanan başörtüsü mağduriyeti yine bizim mücadelemiz sonrası çözülmüştür. Çalışma hayatında kadınlarımızın yaşadığı en büyük sorunlardan biri de kreş sorunudur. Özellikle 24 saat esasına göre çalışan sağlık çalışanlarına yönelik 24 saat hizmet veren kreşlerin açılmaması bir eksikliktir. Bu konuda ilk adımı atan Sağlık Bakanlığı’nın kreş uygulamasını yaygınlaştırması gerekmektedir. Kadınların çalışma hayatında yaşadığı bir başka mağduriyet ise, bu toplumun bir ayıbı olan mobbing ve tacizlerdir. Bu yönde toplumsal bilinç artırılmalı, yaşanmaması ve konuşulmaması dahi gereken bu olaylar sona ermelidir. 

Hiçbir kızımız, kadınımız bir kendini bilmezin kurbanı olmamalıdır. Kadınlarımıza, milletçe sahip çıkmalı, bütün kadınları Yaradanın bir emaneti olarak görmeli, ona göre davranmalıyız. 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün, gelenekselleşen kutlama günlerinden sıyrılıp, kadının gerçek sorunlarının ele alındığı ve çözüme kavuşturulması konusunda gerçekçi iradenin ortaya konduğu günlere dönmesi dileğinde bulunuyor, Sağlık Sen olarak bütün kadınlarımızın gününü kutluyoruz.”

İYİ PARTİ İL BAŞKAN YARDIMCISI ZAHİDE PERKTAŞ

"8 Mart, sadece kadınları anmak, kutlamak, övgüler yağdırmak değil, kadın hakları, kadın-erkek eşitsizliği, kadına şiddet gibi konuların da tartışılması, gündeme gelmesi, kadınlarımıza daha çok değer vermemizi sağlar. 

Türkiye 1926-1934 yıllarında gerçekleştirilen Atatürk Devrimleri ile, kadınların sosyal, kültürel alanlarda, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmuştur. 

Atatürk bir söz dizisinde şöyle der; 

,…çift süren, tarlayı eken, ormandan odun ve keresteyi getiren…..yağmur demeyip, cephenin mühimmatını taşıyan hep onlar, hep o ilahi Anadolu kadınları olmuştur.’ 

Ancak, ülkemizde özellikle son yıllarda kadına şiddet olabildiğince artmış, taciz, tecavüz almış başını gitmiştir. Çocuk gelin sayısı artmış, kendisini dinin sahibi zanneden beyinsizler, çocuk yaşta kızlarımızın evlenebileceği fetvaları vermekte bir beis görmemektedirler. 
Her alanda olduğu gibi, siyasi arenada da kadınlarımız maalesef henüz istenilen seviyede temsil edilememiş, ancak son dönemde Genel Başkanımız Sayın Meral AKŞENER hanımefendinin siyasi arenaya çıkması ile bu durum tersine işlemeye başlamıştır.

Ülkemizde ilk kez bir siyasi partide kadın kolları diye bir teşkilat oluşturulmamış ve İYİ Parti saflarında kadınlarımızın direkt olarak irade koyabilecekleri mevkilerde yer bulmalarının önü açılmıştır. 

Bu vesile ile Kadınlarımızın şiddete, istismara ve ayrımcılığa maruz kalmadığı, çocuk gelinlerin olmadığı, töre cinayetlerinin yaşanmadığı, kadına bir gün değil her gün saygı duyulan bir Türkiye için hep birlikte mücadele etmeliyiz. 

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun."


 

Kaynak: (HK) - Haber Kelkit Editör:
 
Etiketler: Dünya, Kadınlar, Günü, mesajları,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
13
11
0
1
4
5
2
Beşiktaş
13
10
0
1
4
5
3
Konyaspor
11
7
0
2
3
5
4
Hatayspor
10
11
1
1
3
5
5
Fatih Karagümrük
10
11
1
1
3
5
6
Fenerbahçe
10
6
1
1
3
5
7
Altay
9
10
2
0
3
5
8
Alanyaspor
9
4
2
0
3
5
9
Galatasaray
8
8
1
2
2
5
10
Kayserispor
7
5
2
1
2
5
11
Yeni Malatyaspor
6
7
3
0
2
5
12
Göztepe
5
6
2
2
1
5
13
Gaziantep FK
5
5
2
2
1
5
14
Kasımpaşa
5
5
2
2
1
5
15
Adana Demirspor
5
5
2
2
1
5
16
Antalyaspor
4
6
3
1
1
5
17
Sivasspor
3
5
2
3
0
5
18
Başakşehir FK
3
4
4
0
1
5
19
Çaykur Rizespor
1
3
4
1
0
5
20
Giresunspor
1
0
4
1
0
5
Özlü Sözler
Özünle, gözünle, sözünle işinde ol…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı