Yazı Detayı
17 Ekim 2017 - Salı 10:28
 
DARBELERE ELVEDA GÜZEL TÜRKİYE’ME MERHABA
İsmail Tekpınar
 
 

Zulümle abat olunmayacağını öğrendiler. Artık cuntacıların kimisi toprak oldu kimileri zindanı bekleyecek. Hain cuntacılar acımadan masum insanları idam ettiler.

Kardeşi kardeşe kırdıran kanlı darbelerin köhnemiş zihniyeti batsın yerin dibine…

Çiçeği burnunda körpecik o dönemin gençliğini kimilerine solcusun dediler, kimilerine sağcısın diyerek verdiler ellerine silahları.

Kendileri ise duvarların arkasına geçip pencereden seyredip pipolarını yakıp keyifle güldüler, bu taze güllerin birbirini kırmasını seyrettiler.

Temennimiz şudur gönlümüz arzu ediyor ihanet edenlere karşı idam getirilmesi…

Ordunun içinde bir takım batı hayranları ve Natoya bağlı subaylardan oluşan şahısların kimi zaman hükümete muhtıra verip kimi dönemler de darbe teşebbüsünde bulundular. Bazıları uyarı mahiyetinde kaldı bazılarını kanlı darbeye dönüştürdüler.

İşte Türkiye tarihinde günümüze kronolojik darbeler ve muhtıralar.

1913 Bab-ı Ali Baskını;

Balkan Savaşları'ndan sonra zuhur etmeye başladı. Bulgarların Edirne'yi alacak duruma kadar gelmeleri. Akabinde Sadrazam Kamil Paşa Hükümeti'ni sorumlu tutmaktaydılar.

Ma’mafih netice itibarıyla savaştan alınan kötü sonuçlar sebebiyle, İttihat Ve Terakki önderliğinde ihtilal hazırlıkları başlatıldı. 23 Ocak 1913 günü o zamanlar binbaşı olan Enver Bey önderliğinde Bab-ı Ali'ye girildi.

Dönemin Harbiye Nâzırı Nâzım Paşa silahla vurularak öldürüldü. Sadrazam Kamil Paşa'ya ise zorla istifa mektubu imzalatıldı. Mektup, padişah V. Mehmed tarafından kabul edildi.

Yeni Sadrazam ise, 31 Mart Vakası sırasında da büyük başarılar gösteren Mahmut Şevket Paşa oldu. İşte bu baskın Türkiye Tarihi'nin ilk ihtilali olarak değerlendirilmektedir.

27 Mayıs 1960 Darbesi;

1946 yılında çok partili hayata geçen Türkiye, hemen akabinde yapılan ilk seçimlerde 1950'de yüksek bir oyla iktidara gelen Demokrat Parti yönetimi CHP’nin 27 yıllık bu seçimle siyasi hayatına son verdiler. Adnan menderes ilk dönemlerde ülkeye sıçrama yaptırdı. Bundan rahatsız olan batılılar ve yenilgiye uğrayan CHP gerilimi iç karışıklığı tetiklettiler.

Akabinde darbe hazırlıkları başlatıldı. Başta üniversite öğrencileri olmak üzere halkın da bazı kesimleri iç karışıklıklara destek vermişti.

Nitekim askeri müdahale, 27 Mayıs 1960 gecesi darbe yapıldı. Müdahale, “37 subay tarafından planlanmıştı”. 11 sanık da oy çokluğuyla ölüm cezasına çarptırılmıştı.

Eski TBMM Başkanı Refik Koraltan, eski Genelkurmay Başkanı Rüştü Erdelhun (tüm rütbeleri sökülerek er rütbesine indirilmişti), DP’lilerden 9 kişi ise oy çokluğuyla idam cezasına çarpıtırdılar.

Adnan Menderes (Başbakan), Fatin Rüştü Zorlu (Dışişleri Bakanı) ve Hasan Polatkan (Maliye Bakanı) bunlarla birlikte 15 kişi idam edildi.

DP’nin önde gelenlerinden 31 sanık ömür boyu hapis cezasına çarptırılırken, 418 sanığa 6 ayla 20 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezaları verilmiş, 123 sanık beraat etmiş, 5 sanık hakkındaki dava düşmüştü. Zarar gören yine Türkiye oldu…

22 Şubat 1962 Ayaklanması;

22 Şubat 1962 tarihinde Talat Aydemir ve arkadaşlarının darbe yapma planlarıydı lakin tutmadı.

Ordu içindeki 27 Mayısçıların tasfiyesi için, 20 Şubat günü atama ve gözaltına almalara karşı bir direniş başlatıldı sonuç hüsrandı...

İnönü’yle pazarlığa oturup Talat Aydemir ve çok sayıda teşebbüs eden subaylar emekliye sevk edilip haklarında dava açılmadı.

Birçok subayında görev yerlerini değiştirdi dönemin hükümeti ama rahat durmadılar yine…

12 Mart 1971 Muhtırası;

1969 seçimlerinden sonra Süleyman Demirel yönetimindeki Adalet Partisi iktidara gelmişti. CHP  ise ana muhalefet konumundaydı.

Fakat 1968 yılından beri süre gelen anarşi ve terör olayları ülkeyi günden güne yıpratmaktaydı.

Sonuç olarak 12 Mart 1971 tarihinde Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç, Kara Kuvvetleri Komutanı Faruk Gürler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Celal Eyiceoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Muhsin Batur tarafından Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'a bir muhtıra verildi.

Mektupta hükümetin istifası isteniyordu.

Bunun üzerine Başbakan Süleyman Demirel istifasını sundu. Yeni kurulacak partiler üstü hükümet için CHP Kocaeli Milletvekili Nihat Erim, Başbakan seçildi. 26 Mart günü CHP'ye istifasını sunarak bağımsız bir başbakan sıfatıyla partiler üstü kabine kuruldu…

12 Eylül 1980 Askeri Kanlı Darbesi;

Silahlı kuvvetler yönetime el koydu. Kiminle? Batı yanlısı subaylar ve Natocular…

Tabi 1971 muhtırası tam olarak amacına ulaşamamıştı. Ülkede terör, anarşi ve milli güvenliği tehdit eden unsurları körüklediler.

1972 yılında başta Deniz Gezmiş gibi bir takım sol cenahta olan ama vatan sevdalısı devrimcilerin idamını solcuları da galeyana getirmek için yaptılar.

Kimlerin yaptığını hepimiz biliyoruz solcu, solcuyu astırmıştı…

Bu hadiselerin üzerine olaylar daha da alevlendirip, silahlı çatışmalar artmıştı. Artık ülkede neredeyse her gün bir bomba patlıyor, kahvehaneler taranıyordu. Sağ ve sol görüşlü gençler üniversitelerde birbirlerine saldırıyordu.

1979 yılına gelindiğinde darbenin ayak sesleri kendini göstermeye başlamıştı. 19 Temmuz 1980 tarihinde Nihat Erim'in suikasta uğraması da olayların patlak verdiği bir dönüm noktasıydı. Sonuç itibarıyla 12 Eylül 1980 gece yarısında yapıldı.

Nihayetin de “650 bin kişi gözaltı, 1 milyon 683 bin kişi fişlendi, 50 kişi idam edildi, 171 kişinin ‘işkenceden öldüğü’ tarihi belgelerle belgelendi”.

28 Şubat 1997 post-modern Darbesi;

Meşhur 54. hükümet rahmetlik Necmettin Erbakan'ın başbakan, Tansu Çiller'in ise dışişleri bakanıydı.

28 Şubat 1997 tarihinde toplanan Milli Güvenlik Kurulu'nun irticaya karşı başlattığı ordu ve bürokrasi merkezli bu süreç, post-modern darbe olarak hafızalarımız da kaldı. Sözüm ona Müslüman olan bir ülkede irticayla mücadele ediyoruz, adı altında başörtüsü yasaklanmıştı.

Pek çok öğrenci ve kamu personeli başörtülü oldukları daha ötesi farz olan namaz bile kılmak irticaydı. Bu gerekçelerle devlet kurumlarından uzaklaştırılanlar ve işten atılanlar olmuştu...

Türkiye’ye yapılan kumpaslardan cemaatlere saldırmak için aczmendi lideri Müslüm gündüz ve Fadime şahin oyunu.  İmam hatipler meslek liselerine dönüştürülmesi kararı alındı.

En acısı da bu süreci Yahudilerin yönettiğiydi. "İrticayla mücadele eylem planı" ile anılan bu süreçte verilen kararların ve yaptırımların uygulanıp uygulanmadığı denetlemek için Çevik Bir öncülüğünde Batı Çalışma Grubu kurulmuştu, yani fişleme grubu, aslında bu çok uzun sürecek bir süreçti lakin balonları çabuk patladı ihanet projesi ayaklarına dolandı tutmadı.

27 Nisan 2007 e-muhtırası;

27 Nisan 2007 tarihinde, saat 23:00  sıralarında dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt komuta zinciri tarafından yapılan sözüm ona basın açıklaması adı altında Türkiye Cumhuriyeti devletinin, başta laiklik olmak üzere, temel değerlerinin aşındırılmakta olduğu belirtilmiştir. Kamuoyunda genel olan görüş, basın açıklamasının bir e- muhtıra mahiyetinde olduğu yönündeydi.

Yine o dönemde hükümete laiklik üstünden ayar verilmeye çalışılmış yani aba altından sopa göstermişlerdi… Başarısız oldular laiklik türküsü tutmadı…

15 Temmuz 2016 hain fetöcüler ve batının kanlı Darbesi;

Tarih 15 Temmuz 2016 Başkent Ankara'da F16 uçakların alçak uçuşları ve helikopter seslerinin duyulmasıyla darbe yüzünü göstermişti…

İstanbul köprüsü bir kısmı darbeci askerler tarafından kapatıldı.  

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok şehirde tanklarla cuntacılar sokaklara indi.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Başbakan Binalı Yıldırım, Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül vs. canlı yayınlara telefonla bağlanarak halkı sokağa çıkmaya davet etti.

Bu necip millet çağrıya uyarak meydanlara akın etmeye başladı. Bazı vatandaşlarımız tankların önüne yatarak canları pahasına tankları durdurmayı başardı. Önlerini kesti ve durdurulan tankların üzerine çıktı.

Çoğunluk Askerin içinde bir kısmı da polisin içinde olan hain fatöcülerin ve işbirlikçilerinin sivil halka ve kendi meslektaşlarına acımadan kurşunlarla ve bombayla şehit ettiler.

Fakat milletimizin kahramanlığıyla sabah 06.00’dan sonra Boğaziçi Köprüsü üzerindeki askerlerin silahlarıyla teslim alındı.

Ancak gece boyunca pek çok vatanperver kahraman asker ve polis ve sivil insanımız şehit ve gazi oldular. Bu vatana canını seve seve veren Gazilerimize de acil şifalar diler tüm aziz şehitlerimizin Ruhları şad mekânları cennet olsun…

Aslında uzun, uzun yazmak icap eder, lakin bu darbelere artık millet olarak pirim verilmemektedir. Bunun göstergesi 15 Temmuzu yaşayanlar olarak halk devletine, vatanına sahip çıkmıştır. Yazmak istediğimi milletimiz fiilen yaptılar. Darbecilere hadlerini bildirdiler. İşte bunun adı yeni Türkiye’dir. Vesselâm… Siyasetçi /Yazar

 
Etiketler: DARBELERE, ELVEDA, GÜZEL, TÜRKİYE’ME, MERHABA,
Yorumlar
Diğer Yazılar
EFELER DİYARI EGENİN İNCİSİ AYDIN
YALANCI VE İFTİRACILARIN SONU NE OLUR?
KUDÜS’E VURULAN PRANGALARA ARTIK DUR DEME VAKTİDİR
GÜZEL ATLAR DİYARI
BEYLER ADAMLAR AĞLAMAKDA HAKLILAR
“ERDOĞANI DURDURUN” MU?
28 ŞUBAT POSTMODERN DARBE VE Z KUŞAĞI
YÜKÜMÜZ AĞIR DOSTLAR
YENİ DÜNYA’NIN YENİ TÜRKİYE’Sİ
GEÇ KALMADAN EVVEL KERVANA YETİŞMEK GEREKİR
HASTA FİKİRLER
BU YÜKSELİŞİ KİMSE DURDURAMAZ
ABD İÇİN SON PERDE KAPANIYOR
BATI KENDİ BAŞINI YEMEYE NÂMZET
YALAN SÖYLERKEN HİÇ YÜZÜNÜZ KIZARIYOR MU?
ARTIK SAHA DA VE MASA DA GÜÇLÜYÜZ
SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?
BEN HİÇ SOLCU OLMADIM Kİ!
SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ
ANADOLUNUN GÖZ BEBEĞİ ERZURUM
FETHİN SEMBOLÜ KILIÇ HAKKIMIZ AYASOFYA CAMİ
BU ÜLKEYİ SİZE BIRAKACAĞIMIZI MI SANDINIZ
BUGÜN ANNELER GÜNÜYMÜŞ
SEN NEYMİŞSİN BE TÜRKİYEM
NANKÖRLER ÜLKESİ OLMUŞUZ
BU TELAŞ BU KORKU DA NEYİN NESİ
SEN BİZİ VATANSIZ BIRAKMA ALLAH’IM
EMEKÇİNİN ALIN TERİ
GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYEM
NE İLE KURU SIKIYLA MI?
BU NEYİN RAHATSIZLIĞI
Geleceği Karanlığa Sürükleyenler
Türkiye Terakkî Ederken Avrupa Tedenni Ediyor
BİR TAŞ ATTIM PENCEREYE
HER ŞEY KÖTÜ OLUYOR
YENİLGİYE DOYMAYAN HAÇLILAR
BİZ SÖZÜMÜZÜ TUTTUK
BİNDİĞİ DALI KESMEK BU OLSA GEREK
YETKİSİZ YETKİLİLER VE MENFİ MUHALEFETÇİKLER
ŞOVMENLİĞE YENİ ALGI KILIFI
ESKİ ZAM ŞİMDİ FİNANSAL DÜZENLEME OLDU
YILLARDIR GELİŞMEYEN VE DEĞİŞMEYEN ZİHNİYET
HAYATLARI YALAN
TAM BAĞIMSIZLIK YOLUNDA İLERLERKEN DOĞRUDAN HEDEF OLDUK
EĞER VATANA İHANETİ UNUTURSAK KANIMIZ KURUSUN
BEKLENENDİ SÜPRİZ OLMADI
SEN ASIL ŞİMDİ ÖZGÜRSÜN KARDEŞİM
İSTANBUL’U DÜRÜST OLAN KAZANIR
S-400 LERİN ZAFERİHAÇLILARIN ÇÖKÜŞÜ
YAVUZ HIRSIZ EV SAHİBİNİ BASTIRIRMIŞ
AK İLE KARA BELLİ OLACAK
MARTIN SONU KİME GÖRE BAHAR
TOPARLANIN BEYLER GİTMİYORUZ
BELKİDE BİR MUSİBET BİN NASİHATTEN EVLÂDIR
HAÇLI TERÖRÜ
ÜLKEYİ ÜÇ BEŞ KURUŞA BIRAKACAĞIMIZI MI SANDINIZ
ÜÇ KİLO PATATES VE SOĞAN
DEMOKRASİ BİTTİ DİKTATÖRLÜK BAŞLADI
ŞU DÜNYA’NIN DÜZENİNE BAK
KAN AĞLAYAN DOĞU TÜRKİSTAN
NEYMİŞ BU NAYLON POŞET
ARTIK HADDİNİZİ BİLİN
AÇLIKTAN ÖLEN İNSANLIK
AVRUPAYA DEMOKRASİ Mİ GELDİ
SPORUMA VE KULÜBÜME DOKUNMA
İKTİDARI ÇALIŞTIRAN MUHALEFETTİR
O KADARDA DEĞİL
ZÜLF-İ YÂRE DOKUNDU ARTIK
DOLAR EKTİK TARLAYA
FIRSATÇILARA GÜN DOĞDU
YIKILAMAYACAK KALE YOKTUR
TAVİZ TAVİZİ DOĞURUR
YEŞİL KÂĞIT SEVİCİLER SIRA SİZDE
BATI YİNE YERİNE OTURAMIYOR
İP KOPTU PROJE ELLERİNDE KALDI
SAPIK BEYİNLERİN İDAMI
KÜÇÜK BEYİNLERİN BÜYÜK MAĞLUBİYETİ
DÜŞÜN Kİ BU SON SEÇİM
BİZDEKİ MUHALEFET DÜŞMAN BAŞINA
EY MASUM KUDÜS BEKLE BİZİ BİR GECE
24 HAZİRAN CUMHUR İTTİFAKI VE BATILI MUHALEFET
BİZ KÜLTÜRÜMÜZÜ VE SANATIMIZI SEVİYORUZ
VAH VAH GENE Mİ ZENGİN OLAMADINIZ
DÜNYA TÜRKİYEDEN DERS ALIYOR
YEDİ DÜVEL İLE SAVAŞAN TÜRKİYE
İHANETÇİLERİN GELECEK NESLE DARBESİ
AMERİKA DÜNYAYLA DALGA GEÇİYOR
İSTİKLÂL VE İSTİKBAL MESELESİ
SINIR ÖTESİ AFRİN ZEYTİN DALI OPERASYONU
İTTİFAK VE İTTİHAD İÇİN BİRLEŞMEK ELZEMDİR
HER ZAFER YENİ BİR ZAFERE GEBEDİR
FİLİSTİNİN BAŞKENTİ KUDÜS
DÜNYA DA YALNIZ KALAN AMERİKA
MAZLUM ÇOĞRAFYANIN ÇOCUKLARI NEREDE
TÜRKİYE AYAĞA KALKARSA İSRAİL EZİLİR
ÖNCE VATAN GERİSİ TEFERRUAT
BİTMEK BİLMEYEN ULUSLARARASI OYUNLAR
NE YIKILMAZ ÜLKEYMİŞ TÜRKİYE
AYNI SENARYOYLA ÜZERİMİZE GELİYORLAR
TERAKKİ VE TEDENNİ EDENLERİN KAVGASI
İSLAMIN ILIMLISIMI OLUR
ÖMRÜ BİTTİ KULLAN AT
SİYASETTE OLMASI GEREKENLER OLUYOR
DOST GÖRÜNÜMLÜ DÜŞMANLAR
ATEŞLE OYNAYAN YANAR
MAZLUMLAR İÇİN BİRLEŞEMEYEN MİLLETLER
TÜRKİYE COĞRAFYASI OLARAK BİRLİK OLMA ZAMANI
BATI KÖKENLİ YENİ BİR ÇATI PARTİSİMİ KURULUYOR
HAİNLİĞE KARŞI İTTİFAK ETMEZSEN SIRA SANA GELECEK
DEVLERİN GÜÇ YARIŞI
15 TEMMUZ; BİR KAHRAMANLIK DESTANI
BUĞDAY EKİPTE PİRİNÇ BEKLENMEZ
DÖRT BİR YANDAN KATARA SALDIRI - HEDEF TÜRKİYE
HÜR SİYASETİN YENİ DÖNEMİ
DÜN DÜNDE KALDI YENİDÜNYA’YA MERHABA
HAÇLILAR BİZDEN KORKUYOR
EVET YENİ TÜRKİYE’NİN MUZAFFERİYETİ
MİMSİZ MEDENİYETİN KAPISI AVRUPA
HASTA ADAM AVRUPA
RUHSAL BUNALIMDA OLAN AVRUPA
BUKALEMUN ŞER ODAKLARI
BİRŞEYLER YANLIŞ GİDİYOR
VARLIK FONU (HAVUZ SİSTEMİ)
SÖZÜ MİLLETE BIRAKIN SONUÇ EVET OLSUN
BATININ BİTMEYEN TEFESSÜH PLANLARI
DÜNYA ÜLKELERİNDEKİ MÜSBETLERİN DÜNYAYI YENİDEN İMAR ETMESİ LAZIM!
İNSANLIĞIN SUKUT ETTİĞİ HALEP
مجادلۀ ملیە MÜCADELE-İ MİLLİYE
BAYIM SİZ KİMSİNİZ?
DEMOKRASİYE İHANET EDEN C.H.P
DEVLETİN BEKASI
TERÖR,KAN VE BATI
MEDYA VE YAZAR AHLAKI
Gençliğimizin Ahlak Erozyonu
ENERJİDE ZİRVEYE GİDEN ÜLKE TÜRKİYE
AMERİKA KENDİ İPİNİ KENDİ ÇEKTİ
BİR ÜLKE GERİYE ÇARK EDEREK KURTULMAZ
HEY JOHN SENİN SORUNUN NEDİR
G20’DE TÜRKİYE’NİN ÖNEMİ
ÇAMUR AT YAPIŞMAZSA İZİ KALSIN
EY ŞANLI ORDU EY ŞANLI ASKER
İLAHİYATÇILAR,GÜLENİZM VE CEMAATLER
BİR NESLİ NASIL MAHVETTİ FETÖCÜLER
MİLLİ İRADE VE GÜÇLÜ TÜRKİYE
SAĞCILIK VE SOLCULUK DEVRİ KAPANIYOR
HAİN DARBE
TÜRKİYENİN YÜKSELEN İTİBARI
SİYASET VE YÖNETİM
SİYASET VE YÖNETİM
TERÖR ÇÖZÜLÜYOR
FRANSIZ KALMAK
GÜVENİN ÜSSÜ TÜRKİYE
HAYIRLI OLSUN
NELER OLUYOR
UYANIŞ HAREKATI
AHLAK EREZYONU
SON ÇIRPINIŞ
MUHABBET-İ İNSAN
LANET TERÖR
ŞEFFAF SİYASET
SAĞDUYULU VE İYİ OLMAK
KARŞIT GÖRÜŞ AYRILIĞI
YENİ TÜRKİYE VE TEMİZ SİYASET
VAAD EDİLMİŞ TOPRAKLAR
VATAN HAİNLİĞİ
SINIRI VE HADDİNİ AŞMA
EY İNSANOĞLU! KENDİNE GEL
BİRLİKDE İTTİFAK ETMEK
TRAFİK KAZALARINDAN DOĞAN HAKLARIMIZ NELERDİR
OSMANLININ TOKATI
SİYASETDE AKIL VE FİKİR
İŞ YÖNETİMİ VE TİCARET AHLAKI
BU OYUN BOZULUR!
BEŞTEPE MİLLET’İN CAMİİ
GÜN BİRLİK VE BERABERLİK GÜNÜDÜR
YENİ TÜRKİYE VE OSMANLICANIN ÖNEMİ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
84
89
8
6
26
40
2
Galatasaray
84
80
8
6
26
40
3
Fenerbahçe
82
72
8
7
25
40
4
Trabzonspor
71
50
7
14
19
40
5
Sivasspor
65
54
7
17
16
40
6
Hatayspor
61
62
13
10
17
40
7
Fatih Karagümrük
60
64
12
12
16
40
8
Alanyaspor
60
58
14
9
17
40
9
Gaziantep FK
58
59
12
13
15
40
10
Göztepe
51
59
15
12
13
40
11
Konyaspor
50
49
14
14
12
40
12
Çaykur Rizespor
48
53
16
12
12
40
13
Başakşehir FK
48
43
16
12
12
40
14
Kasımpaşa
46
47
18
10
12
40
15
Yeni Malatyaspor
45
49
15
15
10
40
16
Antalyaspor
44
41
14
17
9
40
17
Kayserispor
41
35
17
14
9
40
18
BB Erzurumspor
40
44
20
10
10
40
19
MKE Ankaragücü
38
46
22
8
10
40
20
Gençlerbirliği
38
44
22
8
10
40
21
Denizlispor
28
38
24
10
6
40
Özlü Sözler
İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı